comScore

Barcelona Barcelona

Altın ayakkabı ödülünü kim kazanacak? Gonzalo Higuain mi? Ronaldo mu? Luis Suarez mi?

12 Mayıs 2016, Perşembe 21:31
Altın ayakkabı ödülünü kim kazanacak? Gonzalo Higuain mi? Ronaldo mu? Luis Suarez mi?

Bu sezon Avrupa Liglerinde golcüler çok formda. Altın ayakkabı için büyük bir yarış var.

FutbolArena Detay - Sezonun Avrupa'da en çok gol atan oyuncusuna verilen Altın Ayakkabı ödülünü kazanmak için bu sezon birçok aday var. İtalya'da Gonzalo Higuain, İspanya'da Luis Suarez ve Cristiano Ronaldo, Fransa'da Zlatan İbrahimoviç ve Portekiz'de Jonas Gonçalves harika bir sezon geçiriyor. 
 


Zlatan İbrahimoviç'in şanssızlığı 


Bu sezon Fransa League 1'de 30 maçta 36 gollük bir performans göstermesine rağmen Zlatan İbrahimoviç'in altın ayakkabıyı kazanma şansı yok. Sebebi ise Fransa'nın UEFA'nın ilk 5 lig sıralamasında yer almaması. 
UEFA sıralamasında ilk 5'te yer alan liglerdeki santrforların attığı goller 2 ile çarpılırken 6-21. sıra arasındaki liglerde goller 1.5 ile çarpılıyor. 21'den sonrası ise 1 ile çarpılıyor. Fransa, Portekiz'e geçilerek 6. sıraya düştü ve Zlatan İbrahimoviç'in golleri 1.5 ile çarpılacak. Bu da İsveçli golcünün altın ayakkabıyı kazanma şansını ortadan kaldırdı. 
UEFA sıralamasında ilk 5'te yer alan ligler İspanya, İngiltere, İtalya, Almanya ve Portekiz... 
 
13714-resim


İspanya'da Luis Suarez - Cristiano Ronaldo kapışması 


En iyi lig olarak gösterilen İspanya La Liga'da 34 maçta 37 gol atan Luis Suarez gol krallığında lider. Suarez, Altın Ayakkabı için de avantajlı. Onu 35 maçta 33 gol atan Cristiano Ronaldo takip ediyor. 

Bu hafta sonu beş büyük ligde de sezonun son haftası oynanacak. Premier Lig'de en golcü isim 25 gol atan Harry Kane, Bundesliga'da ise 31 maçta 29 gol atan Robert Lewandowski... Ayrıca Portekiz Ligi'nde Benfica'nın golcüsü Jonas Gonçalves'in de 33 maçta 31 golü bulunuyor. 
 
270849-haber


Gonzalo Higuain'in tarih yazmak istiyor! 


İtalya Ligi'nde inanılmazı başaran isimlerden biri de Gonzalo Higuain, Serie A'da son 58 sezonda 30 golden fazla sadece Luca Toni, Fiorentina döneminde atabilmişti ancak Higuain bu sezon inanılmaz bir form yakaladı. 34 maçta 33 gol atan Higuain, bir sezonda en çok gol atan isim olarak Napoli tarihine geçtiği gibi son maçta hat-trick yaparsa Serie A tarihine de geçecek. Serie A'da bir sezonda en çok gol atan isim 1949-1950 sezonunda 35 gol atan Milan'ın İsveç'li golcüsü Gunnar Nordahl'dı. Higuain ligin son haftasında, küme düşmesi kesinleşmiş Frosinone'ye karşı hat-trick yaparsa Serie A rekorunu kıracak! 

Son haftalar öncesinde 37 gol atan Luis Suarez altın ayakkabı için favori durumda. Uruguay'lı golcüyü 33'er golle Cristiano Ronaldo ve Gonzalo Higuain takip ediyor. İbrahimovic'in ise 36 golü var ama şansı yok. 

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!