comScore

Almanlar 4. kez takımlarını Türkler'e emanet etti

24 Şubat 2015, Salı 15:53
Almanlar 4. kez takımlarını Türkler'e emanet etti

Bundesliga 2 ekiplerinden Fortuna Düsseldorf, takımın başına Türk teknik adam Taşkın Aksoy'u getirdi.

FutbolArena Detay - 2013'ün Aralık ayında Bundesliga ekiplerinden Hannover'in takımın başına Tayfun Korkut'u getirmesinden sonra Almanlar ilk kez bir Türk hocaya takımı teslim etti. Fortuna Düsseldorf, Türk teknik adam Taşkın Aksoy ile anlaştı.
 
Almanya'da bugüne kadar 3 teknik adam çalıştı. Hamburg, 1977-78 sezonunda önceleri Beşiktaş'ta 200'e yakın sayıda maça çıkmış Özcan Arkoç'a takımı emanet etti.
 
Özcan Arkoç, Hamburg ile UEFA Süper Kupası finali oynayarak UEFA finalinde teknik direktörlük yapan ilk Türk teknik adam oldu. Özcan Arkoç Hamburg'tan ayrıldıktan sonra bir dönem Kocaelispor'u da çalıştırmıştı.
 
1989-90 sezonunda ise o dönem Bundesliga 2'de oynayan Alemannia Aachen, Mustafa Denizli ile anlaştı. Denizli, ilk maçlarda istikrar yakalasa da Alman taraftarlarla sorun yaşayınca takımdan ayrıldı. Denizli'nin ayrılmasından sonra Aachen o sene küme düştü.
 
Bundesliga'da halen görev yapmakta olan Tayfun Korkut 2013 yılının son günlerinde Hannover 96 ile anlaşarak Bundesliga'da görev alan ikinci Türk teknik direktör olma başarısını gösterdi. Tayfun Korkut'lu Hannover geçen sezonu 42 puanla 10. sırada bitirdi.
 
Daha önce Türkiye'de Boluspor ve Kocaelispor formaları giyen Taşkın Aksoy'un çalıştıracağı Fortuna Düsseldorf, Bundesliga 2'de 7. sırada bulunuyor.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"