comScore

Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa sözleri - Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa unutulmaz şiirleri (Aliya İzzetbegoviç kimdir?)

11 Temmuz 2018, Çarşamba 14:12
Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa sözleri - Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa unutulmaz şiirleri (Aliya İzzetbegoviç kimdir?)

Bugün Srebrenitsa katliamının yıldönümünde akıllara gelen isim Aliya İzzetbegoviç'in unutulmaz sözlerini haberimizde derledik. Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa sözleri, Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa şiirleri ve Aliya İzzetbegoviç'nın unutulmaz Srebrenitsa anıları haberimizin devamında. 

FutbolArena - Srebrenitsa katliamının yıldönümünde internet ortamında arama yapılan konuların başında Aliya İzzetbegoviç'in Srebrenitsa katliamı sözleri akıllara geldi. Aliya İzzetbegoviç Srebrenitsa sözlerini araştırmak isteyenler için Aliya İzzetbegoviç'nin unutulmaz sözlerini haberimizde derledik. Bugün Srebrenitsa katliamının yıldönümü. Srebrenitsa katliamı yıldönümünde twitter'da Srebrenitsa katliamı hakkında birçok mesaj atıldı. Aradan tam 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için kapanmayan bir yara olan Srebrenitsa katliamı hakkında merak edilen birçok detay var. Aliya İzzetbegoviç'in unutulmaz Srebrenitsa sözleri haberimizin devamında. 


Hayat kısa sözüne hiç itibar etmedim. Çünkü yeterince uzun yaşadığımı düşünüyorum."
"Ben Avrupa'ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı'nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına."

"Sanat için soyunana alkış tutanlar Allah için giyinene neden zulmeder?"

"Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, akılımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız, küllî iyiliğe katkılarımız?"

"İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşyayla bir tutan herşey gayri insanidir."

"Bir gün askerlerden biri gelip kendisine 'onlar bizim kadınlarımıza tecavüz ediyorlar, onlar bizim kadınlarımızı, yaşlılarımızı ve çocuklarımızı öldürüyorlar. Buna bigane kalmamalıyız' dediğinde, Aliya çok veciz bir şey söylüyor 'Sırplar bizim öğretmenimiz değiller."

"Ben dindarlığımı annemin dindarlığına borçluyum."

"Balığın suda yaşaması gibi dünyanın içinde yaşadığı çevre Kur'an ve İslâm'dır."

"Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler."
'Biz kin gütmeyeceğiz ama asla yapılanları unutmayacağız ve her şey bittiğinde hatırlatacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır. Biz ölüyoruz ama onlarda kazanmıyorlar...' 

Aliya İzzetbegoviç unutulmaz Srebrenitsa sözleri


Bela aramak, cesaret değil deliliktir. Cesaret, insanın sakınamayacağı sorunlarla makul bir şekilde yüzleşme istekliliğidir.
İslam en iyi ama biz, en iyiler değiliz.
Tanrısız bir kâinat, bana anlamdan yoksun görünmüştür her zaman.
İlimle din, birbirinden ayrıldığı takdirde, din insanları geri kafalılığa, ilim ise ateizme sürükler.
Özgürlük verilmez, alınır.
O artık yalnızca atalarımdan devraldığım bir din değildi; yeni baştan edinilmiş bir inançtı. Ve onu bir daha hiç yitirmedim.
Bizi, yok etmekle tehdit ediyorlar. Ama bilsinler ki Müslümanlar yok olmayacaktır.
İslami yeniden doğuş, dünyanın geniş alanında umut ve çıkışın bir adıdır.
Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız.
Mehdi bizim tembelliğimizin adıdır.
Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna'nın özünü de zedeliyor.
İslam bütün Müslümanların kardeşliğini farz kıldı fakat Müslümanlar birlik değiller, hatta başkalarının hesabına aralarında savaş yapmaktadırlar.
Çünkü sevgi ve ölüm aynıdır. Bu kelimelerin kime ait olduğunu bilmiyorum, ama onlar hafızamın derinliklerine kazınmış.
Gençliğin çağdaş problemleri özde, çözülmemiş statüden ve anne ile ailenin toplumdaki tanınmayan rollerinden kaynaklanmaktadır.
Ümit en son ölen şeydir.
Eğer din batıl inancı yok edemezse batıl inanç dini yok edecektir.

ALİYA İZZETBEGOVİÇ SÖZLERİ İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"