comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

'Alex de Souza geri dönecek..'

25 Şubat 2014, Salı 16:03

Alex de Souza'nın kariyerini kaleme alan Marcos Eduardo Neves, Brezilyalı oyuncu hakkında övgü dolu sözler sarfetti.

Fenerbahçe'nin efsane futbolcularından Alex de Souza'nın hayatı kitap oluyor.

Koray Durkal'ın gerçekleştirdiği özel röportaj, Tataftar Hattı programında dinleyiciler ile buluştu. Futbol yaşamını Brezilya takımlarından Coritiba'da sürdüren Alex de Souza'nın kariyerini kaleme alan Marcos Eduardo Neves, ilk röportajını Hürriyet'e verirken, kitapla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Alex'in kendisi için farklı bir yere sahip olduğuna değinen Marcos, başarılı futbolcunun tam bir kitap kurdu olduğunu söyledi. İşte Marcos Eduardo Neves ile yaptığımız röportajdan satırbaşları;
 
Alex, farklı bir oyuncu
Şimdiye kadar 6 farklı kitap yazdım bunlardan biri de filme dönüştürülüyor. Ancak Alex'in kitabı benim için çok özel bir yerde olacak. Alex de Souza, farklı, zamanının büyük çoğunluğunu okuyarak geçiren, sürekli öğrenmeye açık bir futbolcu. Türkiye'de mükemmel bir geçmişe sahip.
 
“Alex, Alex, Alex…”
Alex'in Türkiye ‘ye transferi beni çok şaşırttı. O, Ronaldinho, Rivaldo ve Juninho gibi harika bir oyuncuydu. Hiçbir zaman Dünya Kupası'nda yer alamadı. Ve onun her zaman Avrupa'nın dev kulüplerinden birinde forma giyeceğini düşünüyorduk.  Benim için tüm zamanların en iyi futbolcusu. Brezilya kariyerine bakacak olursak normal, fakat Türkiye kariyerine bakacak olursak sokaktaki herkes için O “Alex, Alex, Alex”…
Napoli için Maradona neyse, Santos için Pele neyse, Fenerbahçe için de Alex, O…
 
Aykut Kocaman ve Aziz Yıldırım'la görüşmek isterim
Aykut Kocaman ve Aziz Yıldırım ile kitabım için konuşmayı çok isterim. Özellikle Aykut Kocaman'ın, Alex'in kariyerinde büyük etkisi oldu. Onun ayrılmasında pay sahibiydi.  Hala anlamış değilim Alex farklı, çalışkan, arkadaş canlısı bir futbolcu. Ne oldu da gönderildi öğrenmek isterdim. Aziz Yıldırım da bu noktada benim için çok önemli. Ona sormak isterdim “Alex neden gitti? Maradona'nın takımdan gönderilmesinde kokainin etkisi vardı? Peki, Alex'in ne suçu vardı?”
 
Barcelona'da oynamalıydı
Bana göre Alex, Barcelona'da oynaması gereken bir futbolcuydu. Rivaldo, Stoichkov, Maradona, Hagi, Ronaldinho ve Messi gibi futbolcular gibi orada bir fotoğrafının olması gerekiyordu.
 
Türkiye'ye dönecek
Alex'in Fenerbahçe kariyeri bana göre hala bitmedi. Ailesi ve kendisi hala bir Türkiye aşığı. Boğaz Köprüsü'nün resmi hala evinin en güzel yerini süslüyor. Diana'nın vücudunda Türkiye dövmesi bulunuyor. Alex durmuyor, öğreniyor, çalışıyor. Belki 2-3 yıla kadar yeniden İstanbul'a dönebilir ve yeni bir kariyere Fenerbahçe ile başlayabilir.
 
Alex, sokaktan biri
Alex şovmen biri değil, aktör değil, kendini bir star olarak değil herkesten biri olarak görüyor ve sokaktaki insanlarla iletişim kuruyor. Alex, henüz 9 yaşındayken anne ve babası işsiz kaldığında futsaldan kazandığı paralarla ailesine destek verdi. Daha13 yaşındayken eşi Diana'ya aşık oldu ve ondan hiç vazgeçmedi. Diana, Alex'in kariyerinde önemli bir yere sahip ve tek bir vücut gibi yaşıyorlar. Ronaldinho'nun basında kızlarla çekilen fotoğraflarını görmüşsünüzdür fakat Alex'te bunları göremezsiniz çünkü o karısına aşık bir adam.
 
Kitap fikri Alex'ten çıktı.
Alex'ten bana bir kitap tavsiye etmesini istemiştim. Bana Andre Agassi'yi önerdi. O günden sonra böyle bir fikirle karşıma gelince çok şaşırdım ama kitabını yazacak kişi olmak bana onur veriyor. Hakkındaki materyallerle yazılacak çok şey olduğunu söyleyebilirim. Türkiye'de, Elvis Presley, Madonna, Michael Jackson gibi yıldızlar kadar önemli bir tanınırlığa sahip. Türk futbol severleri harika bir Alex öyküsü bekliyor.
 
Kitabın girişi Süleyman Arat'la
Marcos Eduardo Neves'in kitabında giriş kısmı ise Hürriyet Gazetesi muhabiri Süleyman Arat'ın öyküsü oluşturacak. Alex'in ülkesine dönüşünün ardından kendisini ziyaret eden tek gazeteci olan Arat, deneyimlerini ve yaşadıklarını Marcos ile paylaştı. Arat'ın yanı sıra Fenerbahçe'den Bekir ile de görüşen Marcos, Daum, Taffarel, Roberto Carlos'un da aralarında yer aldığı 15 kişiyle daha görüşecek.

Röportaj: Koray DURKAL (Hürriyet-Lig Radyo)

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.