comScore

Ales 2018 sınavı puan hesaplama nasıl yapılır? (Ales sınav soruları ve Ales sınav sonuç tarihi 2018)

07 Mayıs 2018, Pazartesi 14:16
Ales 2018 sınavı puan hesaplama nasıl yapılır? (Ales sınav soruları ve Ales sınav sonuç tarihi 2018)

ALES sınavı 2018 İlkbahar döneminde sınava girenler ALES sınav sonuçları tarihi dışında ALES 2018 sınavı puan hesaplamasının nasıl yapıldığını internet ortamından araştırmaya başladı. 2018 ALES sınav sonuçları ve ALES 2018 puan hesaplamasında öğrenmeniz gereken detaylar dışında ALES sınavının ne olduğunu merak edenler için tüm gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena - Yılda iki kez gerçekleştiren ALES soru ve cevapları sınavının bitmesinin ardından ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. ÖSYM takvimine göre 7 Haziran 2018'de açıklanacak olan ALES sınav sonuçlarının ardından akademik kariyer yapmak isteyenler ALES puan hesaplaması ve ALES 2018 sınav sonuçlarını internet ortamında araştırmaya başladı. 6 Mayıs 2018'de gerçekleşen ALES sınavının ardından ALES puan hesaplamasına dair merak edilen gelişmeler dışında ALES' girenler tahmini doğru yanlış cevap sayılarına göre puanlarını hesaplamak istiyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES 2018'in tamamlanmasının ardından ALES puan hesaplama yöntemleri sınava girenler tarafından araştırılıyor. ALES 2018 sınav sonuçları ve ALES 2018 puan hesaplamasına dair tüm detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

ÖSYM KONTROL İÇİN TIKLAYINIZ>>


ALES sınav sonuçları ne zaman belli olacak?


Yılda iki kez gerçekleştirilen ALES soru ve cevapları sınavın tamamlanmasının ardından 2 gün içerisinde adaylarla paylaşılacak. 6 Mayıs Pazar günü saat 13.00'te biten sınavın sonuçları ÖSYM'nin takvimine göre 7 Haziran 2018'de açıklanacak.

 

ALES puan hesaplamasına dair bilmeniz gereken bilgiler


ALES 2018 bahar dönemi sınavına giren akademik kariyer yapmak isteyen vatandaşlar şimdiden, Ales 2018 sınav sonuçları henüz açıklanmadan Ales puan hesaplamasının nasıl yapıldığını merak etmeye başladı. ALES puan hesaplamasında Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır
 

ALES sınavına kimler başvurabilir?


Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

Öte yandan  Sınav, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde tek oturumda üniversite rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa'da yapılmaktadır.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"