comScore

Akhisar Belediyespor Akhisar Belediyespor

Akhisarspor Avrupa Ligi'nde başarılı olur mu? Akhisar transferleri 2018-2019

23 Temmuz 2018, Pazartesi 21:08
Akhisarspor Avrupa Ligi'nde başarılı olur mu? Akhisar transferleri 2018-2019

Akhisarspor tarihinde ilk kez Avrupa'da boy gösterecek. Bu önemli sezon öncesi Akhisarspor'da son durumu editörümüz Sinan Yılmaz kaleme aldı.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de geçen sezon kümede kalmayı başaran ve Türkiye Kupası'nı da kazanarak Avrupa Ligi bileti alan Akhisarspor tarihinin en önemli ama aynı zamanda en zor sezonuna çıkıyor.


Akhisarspor transferleri 2018-2019, Akhisar kimleri aldı? 


Akhisarspor geçen sezon Türkiye Kupası'nı kazansa da vasat bir kadroya sahipti. Bu nedenle de sezon boyu ligde kalma mücadelesi içindeydiler. Daha önceki sezonlarda da durum farklı değildi. 

Oldukça düşük maliyetle kurulan Akhisarspor için bu kadrolarla ligde kalmak başarı iken kadronun gençleştirilememesi ve geleceğe dönük adımlar atılamaması ise önemli bir eleştiri konusuydu. 
Buna karşın Okan Buruk'un geçen 1.5 sezondaki önemli başarısı sonrasında Avrupa'da oynama hakkı elde ettiler ancak bunun için pek de hazır olduklarını düşünmüyorum. 

HÜSEYİN ERYÜKSEL DEĞİŞTİ

Akhisarspor istikrarın getirdiği yükselişle 1. Lig'de son sıralarda oynarken Süper Lig'de orta sıra takımı olmayı başarmış ancak Hamza Hamzaoğlu'nun ayrıldığı sezondan bu yana Akhisarspor'da istikrar kalmadı. Sürekli teknik adam değişiklikleri Akhisarspor'un yerinde saymasına neden oluyordu ki Okan Buruk kısa sürede çok önemli bir başarıya imza attı. 
Buna rağmen Eryüksel, diğer Anadolu takımı başkanları gibi teknik adam değiştirme hastalığına alışmıştı ve küçük bir zamla çözülebilecek sorun çözülemedi. Okan Buruk elindeki kadroyu Avrupa'ya götürerek küçük çaplı bir mucizeyi başarmış olsa da Eryüksel başarıları kendisinden görüyor olsa gerek, kulüpte başarılı olan teknik adamların ömrü gün geçtikçe kısalıyor. Bu istikrarsızlık da gelecek açısından Akhisarspor hakkında pozitif düşünmeyi zorlaştırıyor.

KADRO YERLİ, HOCA YABANCI

Akhisarspor'un handikaplarından biri de yabancı teknik adam. Her ne kadar Safet Susic uzun yıllardır Süper Lig'te çalışsa da ilginç bir durum söz konusu. Süper Lig'de 18 takımın sadece 2'si yabancı teknik adam kullanırken bunlardan biri Akhisarspor, diğeri de Fenerbahçe. 

İlginç olan nokta ise şu. Kadrosunda en çok yerli futbolcu bulunduran, yerli futbolculara en çok süre veren takım, yabancı teknik adam ile anlaştı.
Buna karşın Susic'in pozitif futbol anlayışını takdir ediyorum ve Akhisarspor'a güzel bir futbol oynatmaya çalışacağını düşünüyorum ancak bu güzel futbolu koruyup kollayabilecek bir savunmaları olabilecek mi ondan emin değilim.

TRANSFERDE KAN KAYBI

Avrupa başarısının mimarı şüphesiz Okan Buruk'tu. Okan Buruk'tan sonra da geçen sezonun en iyi 3-4 oyuncusu arasında başta Soner Aydoğdu gelir daha sonralarda da Muğdat gelirdi. Akhisarspor Okan Buruk ile birlikte bu iki oyuncusunu da kaybetti.

Yerlerine gelen isimler ise Josue ve Elvis Manu. İkisinin de çok meziyetli olsa da profesyonellik sorunları olduğunu geçmişten biliyoruz. Manu geçen sezon birçok maçta kilolu görüntüsüyle dikkat çekmişti. Josue ise bazı kulüplerde kadro dışı kalmış, istikrar anlamında çok iniş çıkış yaşamıştı. 

3 KULVAR İLK KEZ

Akhisarspor tüm bunların yanı sıra oldukça yaşlı bir kadroya sahip ve ilk kez üç kulvarda yarışacaklar. Kadronun hem enerji, hem de derinlik olarak bunu kaldırabilecek bir görüntüsü yok. 

Gelecek sezonun Akhisarspor için çok zorlu olacağını düşünüyorum. Benim düşme adaylarımdan biri Akhisarspor... 

TRANSFERLER

GELENLER
Elvis Manu – Bedelsiz – Gençlerbirliği
Avdija Vrsajevic – Bedelsiz – Osmanlıspor
Güray Vural – Bedelsiz – Kayserispor
Josue - Bedelsiz - Serbest transfer
Jeremy Bokila – Kiradan döndü 
Ioan Hora – Kiradan döndü

GİDENLER
Muğdat Çelik – Bedelsiz – Galatasaray
Soner Aydoğdu – Bedelsiz – Başakşehir
Olcan Adın – Serbest kaldı
Orhan Taşdelen - Bedelsiz - Adana Demirspor
Geoffrey Bia – Kira sözleşmesi bitti
Alperen Babacan - Kiralık - Denizlispor

AKHİSARSPOR MUHTEMEL 11 2018-2019

Akhisarspor 4-2-3-1: Milan Lukac; Miguel Lopes - Mustafa Yumlu - Caner Osmanpaşa - Ömer Bayram; Abdul Sissoko - Serginho; Elvis Manu - Josue - Güray Vural - Yevgen Seleznov

Son dakika Akhisarspor Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!