comScore

Akdeniz anemisi hastalığı nedir kısaca? (Akdeniz ateşi belirtileri nelerdir?)

05 Ekim 2018, Cuma 17:30
Akdeniz anemisi hastalığı nedir kısaca? (Akdeniz ateşi belirtileri nelerdir?)

Akdeniz anemisi hastalığı nedir? Akdeniz anemisi hastalığı belirtileri nelerdir? Akdeniz anemisi hastalığı ve akdeniz ateşi belirtileriyle ilgili tüm gelişmeleri derledik. 

FutbolArena - Akdeniz anemisi nedir? Akdeniz anemisi hastalığı hakkında bilgi araştırmak isteyenler Akdeniz anemisi ile ilgili tüm gelişmelere haberimizin devamından bulabilirsiniz. Akdeniz anemisi hastalığını merak edenler akdeniz anamesi hastalığı belirtileri, akdeniz ateşi belirtileri ve akdeniz anamesi hastalığı nedir kısaca? sorusuna haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 
 

Akdeniz anemisi hastalığı hakkında bilgiler


Akdeniz anemisi, (talasemi) kalıtsal (ırsi) bir kan hastalığıdır; Akdeniz bölgesinde ve ülkemizde yaygın görülen genetik hastalıkların başında gelir. Tıbbi adı talasemi olan Akdeniz Anemisi, kişinin ebeveynlerinden en az bir tanesinin hastalığın taşıyıcısı olması ile olur. Başlıca iki türü vardır; bunlar Alfa Talasemi ve Beta Talasemi hastalığıdır. Beta Talasemi Majör, ciddi bir hastalıktır ve belirtileri, yaşamın ilk iki yılında görülür. Cildin solukluğu, iştahsızlık, sinirlilik ve büyüme bozukluğu en önemli belirtileridir. Tedavisinde, rutin kan nakilleri ve diğer çeşitli ilaçlar kullanılır. Alfa talasemi Majör ise, aneminin doğumdan önce başladığı çok ciddi bir türüdür. Etkilenen fetüsleri taşıyan gebe kadınlar ciddi gebelik ve doğum sorunları yaşayabilirler. Talasemi hastası bir kişi, ömür boyu her 3-4 haftada bir, kan desteğine ihtiyaç duyabilir.,
 

Akdeniz anamesi yol açtığı hastalıklar nelerdir?


Akdeniz anemisinin yol açtığı sağlık sorunları nelerdir?

Kalp yetmezliği: Akdeniz anemisi hastası olarak doğan çocuk tedavi olmadığı takdirde kalp yetmezliği sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ileri evrelerde ölümle sonuçlanabilmektedir.
Kemik bozulması: Kan nakli yeterli miktarda yapılmadığı takdirde kemik iliği aşırı kan üretir. Bunun sonucunda kemikler bozulmaya uğrar ve vücudun belli bölgelerinde çöküntüler oluşur.

Demir fazlalığı: Kan nakilleriyle vücutta biriken demir fazlalığı kalp yetmezliği yaratarak bir süre sonra hastanın ölümüyle sonuçlanabilmektedir.

Akdeniz anemisi nasıl tedavi edilir?

Akdeniz anemisinin tedavisinde kan nakili uygulanır. Bunun yanında kişiye desferoksamin ve C vitamini verilir. Aşırı büyümüş dalak ise gerekli görüldüğü takdirde cerrahi işlem ile alınır. Ameliyat öncesinde ise pnömokok aşısı yapılır sonrasında da depo penisilin koruma tedavisi önerilir.

Akdeniz anemisinin Türkiye'de görülme sıklığı

Türkiye bir Akdeniz ülkesi olması sebebiyle hastalık burada yaygın olarak görülmektedir. Ülke nüfusunun yaklaşık % 2,1 i taşıyıcıdır. Bu oran Antalya, Hatay ve Mersin gibi bölgelerde % 12 lere kadar çıkabilmektedir.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Transfer Arenası (24 Haziran 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.