comScore

Ahmed Arif kimdir, kaç yaşında? Ahmed Arif şiirleri oku (Ahmed Arif kitabı, hayatı)

02 Haziran 2018, Cumartesi 12:45
Ahmed Arif kimdir, kaç yaşında? Ahmed Arif şiirleri oku (Ahmed Arif kitabı, hayatı)

Ahmed Arif kimdir, kaç yaşında? Ahmed Arif nereli? Ahmed Arif kitapları hangileri? Ahmed Arif şiirleri okumak için haberimizi inceleyebilirsiniz. Ahmed Arif hayatı hakkında tüm detaylar burada.

Ahmed Arif kimdir, kaç yaşında? Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Ahmed Arif'in doğum gününde kendisini rahmet ve sevgiyle anıyoruz. Ahmed Arif kimdir sorusunun yanıtını haberimizde veriyoruz. Ahmed Arif, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Ahmed Arif aslen nereli, Ahmed Arif şiirleri oku, Ahmed Arif kitapları gibi aramaların sonuçları da haberimizde yer alıyor. 
 

Ahmed Arif kimdir, kaç yaşında? Ahmed Arif doğum günü (Ahmed Arif aslen nereli?)


Ahmed Arif, 2 Haziran 1927 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir. Ahmed Arif aslen de Diyarbakırlı'dır. Asıl adı Ahmet Önal olan Ahmed Arif, ortaöğretimini Diyarbakır Lisesi'nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisiylen 1950 yılında TCK 141. maddesine aykırı davrandığı iddiasıyla tutuklandı.  1952 yılında bu kez gizli örgüt kurma suçundan 2 yıl daha hapis cezası aldı. Cezaevinden çıktıktan sonra Ankara'ya yerleşti ve gazetelerde çalışarak yaşamını sürdürdü. Gazetecilik mesleğinden de emekli oldu. 

Ahmed Arif'in ilk şiiri "Millet" dergisinde yayınlanmıştır. Ahmed Arif'in tek kitabı olan "Haretinden Prangalar Eskittim" 1968 yılında çıkarıldı. Kitap yayınlanmasından sonra tam 18 baskı yaptı. Şiirleri dilden dile yayılan Ahmed Arif, 2 Haziran 1991 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ahmed Arif'in doğum ve ölüm günleri 2 Haziran'dır.
HASRETİNDEN PRANGALAR ESKİTTİM KİTABINDAKİ ŞİİRLERİ

Akşam Erken İner Mahpushaneye 
Anadolu  
Ay Karanlık  
Bu Zindan Bu Kırgın Bu Can Pazarı  
Diyarbekir Kalesinden notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi  
Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden
Hasretinden Prangalar Eskittim
İçerde 
Kara
Karanfil Sokağı
Leylim Leylim
Merhaba
Otuz Üç Kurşun
Sevdan Beni
Suskun
Unutamadığım
Uy Havar!
Vay Kurban
Yalnız Değiliz

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.