comScore

Ağrı'da sahte oy pusulası! Ağrı'da sahte oy mu kullanıldı?

24 Haziran 2018, Pazar 15:14
Ağrı'da sahte oy pusulası! Ağrı'da sahte oy mu kullanıldı?

Suruç'ta oy verme işleminde usulsüzlük yapıldığı iddia edilirken Ağır'da sahte oy pusulaları tespit edildi. Ağrı'da sahte oy mu kullanılıyor? 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işleminde son dakika gelişmeleri! Detaylar haberimizde.

FutbolArena - 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi'nde oy verme işlemi devam ederken Ağrı'da sahte oy pusulaları ortaya çıktı. Ağrı'da sahte oy mu kullanıldı? Ağrı'daki sahte oy pusulalarıyla ilgili işlem yapıldı mı? Detaylar haberimizde. Ağrı'da oylar çalınıyor mu? HDP'nin Ağrı oyları
 

Ağrı'daki sahte oy pusulaları - Ağrı'da oy kullanma işleminde usulsüzlük


Türkiye'de Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi başladı. Saat 08:00'da başlayan oy verme işlemi saat 17:00'da tüm yurtta tamamlanmış olacak. Bu doğrultuda Ağrı'da oy verme işlemi sırasında sahte oy pusulaları tespit edildi. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin akreditasyonu bulunmadığı ve AGİT gözlemcisi olmadığı halde kendisini gözlemci olarak tanıtan Fransız uyruklu 3 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Ağrı'da sahte pusula ile oy kullanmaya çalışan 3 kişi ile pusulaları saklamaya çalışan HDP müşahidi hakkında işlem başlatıldı. YSK'nın da konuyla ilgili soruşturma başlatması bekleniyor.
 

Suruç'ta ne oldu? Suruç seçim 2018 oylar çalındı mı?


Suruç ilçesinde geçtiğimiz günlerdeki silahlı kavgada adı geçen AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarının okulları dolaşarak AKP ve Erdoğan lehine blok oy kullandırttığı, oy kullanmaya gelen yurttaşları ve sandık görevlilerini tehdit ettiği iddia edildi.
Öte yandan CHP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Ali Çelebi sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Şanlıurfa'da 30'a yakın köyde müşahitlerimiz baskı ile uzaklaştırıldı. Canhıraş bir mücadele devam ediyor. Ne olursa olsun milli irade kazanacak!" dedi
 

Nasıl oy kullanabilirim? Oy kullanırken ne yapmalıyım?


Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan resmi açıklamada oy kullanma işlemi sırasında yapılacaklar şöyle anlatıldı: 

1- TC Kimlik numarası taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikli belgelerden birini sandık kuruluna ibraz etmeniz gerekir. 

Not: Üzerinde T.C kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır. 

2- Oyunuzu kullanmadan önce kimlik belgenizi ve varsa seçmen bilgi kağıdınızı sandık kurulu görevlisine verin. Adınız sandık seçmen listesinde bulunduktan ve kimlik bilgileriniz kontrol edildikten sonra oy kullanacaksınız. 

3 - Sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile birlikte, size verilen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimine ait 2 ayrı birleşik oy pusulasını ve Evet/Tercih mührünü alarak oy verme kabinine girin. Tercih ettiğiniz Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suratiyle mührü basın. 

4 - Mührün kurumasını bir müddet bekledikten sonra birleşik oy pusulalarını yazılı alan dışa şekilde ayrı ayrı katlayıp aynı zarfa koyun. 

5 - Kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa bizzat atın, Evet/Tercih mührünü sandık kuruuna steslim edin. 

6 - Sandık seçmen listesinde isminizin karşısına imzanızı atın ve kimlik kartını alın.


FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.