comScore

Adnan Menderes kimdir? (Adnan Menderes neden idam edildi?)

27 Mayıs 2018, Pazar 12:28
Adnan Menderes kimdir? (Adnan Menderes neden idam edildi?)

Adnan Menderes kimdir? Adnan Mendres neden idam edildi? Adnan Menderes hangi tarihte idam edildi? Adnan Menderes hakkında bilinmeyenler, Adnan Menderes'in siyasi hayatı. Adnan Menderes hakkında tüm bilgiler haberimizde.

FutbolArena - 27 Mayıs günü akıllara düşen Adnan Menderes kimdir? Adnan Menderes neden idam edilmişti? Adnan Menderes ne zaman idam edildi? 27 Mayıs Darbesi'nin ardından 17 Eylül 1961 yılında asılarak idam edilen Adnan Menderes hakkında tüm bilgileri sizler için derledik. İdamı üzerinden 57 yıl geçen Adnan Menderes'in idam sebebi neydi?


Adnan Menderes ne zaman idam edildi?

 

1899 yılında Aydın'da bir çiftçi oğlu olarak doğan Adnan Menderes'in idamının üzerinden 57 yıl geçti. 27 Mayıs askeri darbe ile idam edilen Adnan Menderes tarihet ‘Demokrasi Kahramanı' olarak geçmişti. 1931 yılında dönemin CHP'sinde milletvekili olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi'ni tamamlayan Adnan Menderes 1929 yılında Fatma Menderes ile evlenmişti. 

27 Mayıs darbesini gerçekleştiren cuntacıların özel olarak kurdukları mahkemelerde yargılanan Adnan Menderes 9 ay süren yargılama sonucunda idam edilmişti. Adnan Menderes, 17 Eylül 1961 yılında doktor heyetinin onayı sonrasında sağlam raporu ile birlikte öğlen saat 13:21'de idam edildi.



Adnan Menderes kimdir? Adnan Menderes siyasi hayatı


Ali Adnan Ertekin Menderes, 1950-60 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu. Başbakanlık görevini 1950–1960 yılları arasında sürdürmüştür.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"