comScore

Adnan Aybaba, FutbolArena'ya konuştu! TFF, Yıldırım Demirören, hakemler...

09 Ekim 2017, Pazartesi 13:13
Adnan Aybaba, FutbolArena'ya konuştu! TFF, Yıldırım Demirören, hakemler...

Spor yorumcusu Adnan Aybaba, FutbolArena'ya özel bir röportaj verdi ve yine gündem yaratacak değerlendirmelerde bulundu.

FutbolArena Özel - Spor yorumcusu Adnan Aybaba ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. FutbolArena için yaptığı özel açıklamalar oldukça samimi ve çarpıcıydı. Aybaba ile Milli Takım'dan, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan konuştuk ve kendisine "Süpr Lig'in Enleri"ni sorduk...

"MİLLİ TAKIMA SABRİ SARIOĞLU'NUN ÇAĞIRILMASI FELAKET"
Israrla Arda ile Emre ile bu iş olmaz diyorsunuz. Neden?

"Bir süreç yaşadık ve milli takımı düzenleyen insanlar bu süreci yanlış değerlendirdiler. Biliyorsunuz Arda Turan ile Fatih Terim çok önemli sorunlar yaşadı. O süreçte gitti,geldi,affoldu vs... Bu sürecin sonunda Fatih Terim istifa etti. Değerlendireceğiniz zaman; Milli Takıma Fatih Terim geldiğinde "Değişim yapacağım, gençlere yöneleceğim, bu milli takımı gençleştireceğim." dedi. Fakat bunu da yanlış yaptı. Bu sefer de çok genç oyuncu almaya başladı. Bunun bir kıstası var. Onu da kendisi uygulayamadı. Onun için bu milli takım aslında daha önce gençleşmeliydi. Fakat bir takıma 10 tane, 12 tane genç oyuncu sokarsanız bu da zarar verir. Bunu kademe kademe yapmak lazımdı. Bu kademe anlayışında bana göre Burak Yılmaz olsun, Caner, Arda, Emre, Selçuk olsun bunların hepsi egolu futbolcular. Maalesef bunlar Milli Takıma kendi egolarını tatmin etmeye gelmişler. Kendi futbol kariyerlerini düşünüyorlar, kendi onurlarını, şereflerini, haysiyetlerini düşünüyorlar ama Milli Takımı hiç düşünmüyorlar. "80 milyon ülkeyiz" diye övünüyoruz. Hala milli takım yeni bir Arda'yı üretip getiremediyse, hala Emre Belözoğlu'nu getiriyorsa... 35 yaşındaki oyuncuyu geri getiriyoruz Milli Takıma. Sabri Sarıoğlu'nu çağırması inanılmaz bir felaket. Demek ki bu Milli Takım içi boş bir takım. Bu değişim yaşanmadığı için de ben bu milli takımın katılmasını hiçbir zaman düşünmedim."

Dünya Kupası'na katılma şansımızı tamamen kaybettik. Sizce bunun esas sorumlusu kim?

"Öncelikle Yıldırım Demirören. Neden? Türk futbolunu Yıldırım Demirören yönetiyor, Beşiktaş'ı da yönetti. Bu yönetimden Beşiktaş çok zararlar gördü. Kendine kişilik, şahsiyet olarak kötü bir şey söyleyemem, iyi de dostumdur. Çok da iyi bir insandır. Fakat yönetmek farklı bir şeydir. Yönetici olmak da çok farklı bir meziyettir. Bunlar çok önemli hususlardır. Maalesef Yıldırım Demirören'de  demek ki bunlar yok. Çünkü eğer iyi yönetseydi milli takım bu hale gelmezdi, başarılı olurdu. Kendisi Fatih Terim'i getirdi. O da egolu bir adam. Milli takımı ona teslim etti. Fatih Terim ne yaptı Allah aşkına? Yabancı serbestliği getirdiler. Ondan sonra dediler ki biz yurt dışındaki Avrupa'daki tüm oyuncuları milli takıma getireceğiz. Doğru. Hakikaten doğru iş yaptılar. Nasıl doğru iş yaptılar? Gelen bütün lejyonerler bu takıma uyum sağlayamıyor, adapte olmuyor. Senin burada, Anadolu'da bir sürü oyuncun var, milli takımda oynayabilecek. Bunun altyapısını hiçbir zaman oluşturamadılar. Bence burada eksik bir şey oldu.Aslında Avrupa'daki yöneticiler onurlu insanlar onlar bana göre. Eğer bir makamda bir işi beceremiyorsanız, yapamıyorsanız ayıp değil ki. İstifa etmek utanılacak bir şey de değil. Yani siz Türk futbolunu yönetemiyorsunuz, yönetemediniz. Size kızmıyoruz. Bu bir süreçti, yapamadınız. O zaman ne yapmanız lazım? Erdemli bir şekilde istifa etmeniz lazım. Bu olmasa Fatih Terim de gitmeyecekti. Aslında Yıldırım Demirören, Fatih Terim, bütün yönetim kurulu ekibinin istifa etmesi lazımdı. Şimdi Fatih Terim gitti, Yıldırım Demirören kaldı. Bu da yanlış bir şey. Bu sistemin içinde birlikteydiler, birlikte futbolu yönettiler. Bu işin sağlıklı bir yöne gitmesi için, Türk futbolunu; futbolu bilen insanların yönetmesi lazım. Ve bana göre TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in istifa ederek, yeni gelecek arkadaşa yolu açması lazım."

"TFF'YE ÖZERKLİK YAKIŞMADI"

"İstifa etmeli" dediniz. Federasyon istifa ederse, sizce işler tamamen düzelir mi?

"İstifa ederse, bir kısmı düzelir. Ondan sonra gelecek isim önemli. Onu bu sefer iyi seçmek lazım. Biliyorsunuz özerktir futbol federasyonu ve birçok üye gelip orada oyunu kullanıyor, başkanı seçiyorlar. Tamam, bu mantıklı bir şey de bazen çok mantıksız oluyor. Çünkü bir sürü oyunlar dönüyor federasyon seçimlerinde. Siyasi baskılar oluyor, hatır baskıları oluyor vs. Böyle seçim olur mu?  İşte öyle olunca, böyle oluyor. Bence seçim atama şeklinde tekrar dönmeli. Bu özerklik Türkiye Futbol Federasyonu'na yakışmadı, olmadı. Hiç uymadı. Biz bunu kaldıramıyoruz. Bu özerkliği kaldıramadık. Belli değil mi?  Zaten özerklik başladığından beri, Türk futbolunun haline bakın. Sağlıklı atamalar yapmak lazım."

Demirören iktidardan "bırak" çağrısı gelirse, sizce ne yapar?

"Hemen bırakır. Açık bir şey söyleyeyim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyla ilgili sitemde de bulunuyor. Aslında futbolu en iyi bilen o. Ama Yıldırım Demirören seçimle nasıl oldu, bunu hala ben de anlamış değilim. Bu işe hiç aklım ermiyor, açıkça söyleyeyim. Buluna buluna yıldırım Demirören mi bulundu? Anlamış değilim. Yazık, günah! Türk futbolunda çok önemli yöneticiler, idareciler var. Yani bu isimlerden biri gelip yönetebilir, ilkesiyle, prensibiyle... Bunları başarabilir. Ben dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Hiçbir yerinde bu tip federasyon başkanı yoktur."

Sizin o konuma layık gördüğünüz birisi var mı?

"Var. Benim 2-3 tane değerli, layık gördüğüm isimler var. Ama ben isimleri açıklamayayım. Zamanla bunlar ortaya çıkacaktır, kendini gösterecektir. Bu orada oluşacaktır zaten. Şimdi Aziz Yıldırım büyük isyanda. Yıldırım Demirören'i istemiyorum diyor. Bu başlayacak, yarın öbür gün başkası başlayacak, bu iş çığ gibi büyüyecek. Bu da önemli ama esas halkın vicdanı önemli. Halk istemiyor. Çünkü milli takım kötü yönetildi ve Dünya Kupası'na gidemiyor. Bu ne demek? Dünya Kupası'na giden takımları görüyor musunuz? Olmuyor. Biz futbol ülkesi falan değiliz bence. Biz değişik bir ülke olduk bana göre..."

"HAKEMLER ARTNİYETLİ DEĞİL, BECERİKSİZ"

Sizce hakemler taraf tutuyor mu?

"Yok. Bizim hakemlerimiz asla art niyetli değil. Sadece bu işi bilmiyorlar. Hiçbiri art niyetli değil. Hiçbiri bir yeri tutmuyor; hiçbiri bir kişiye, bir kuruma bağlı değil. İnanın bana... 2013'te şike olaylarından sonra, o süreçte, hakemlerin hiçbiri o sorgulamanın içinde yoktu. Bunu özellikle söylemek istiyorum. Hakemleri yerden yere vuruyoruz ama hakemler sınıfı o süreçte geçti. Bu çok önemli ama beceriksizler. Bu işi yapamıyorlar. Ellerinde bunu yapacak donanım yok, yetenek yok, bilgilendirme yok; belki de bunlar var ama kendilerinde bu kabiliyet yok. Orada da aynı milli takım gibi yeni bir yapılanma şart. Enerji lazım, sinerji lazım, bunları oluşturmak lazım..."

Ligde geride kalan haftalara göre değerlendirdiğinizde en iyi sağ bek kim?

Gökhan Gönül

Sol bek?

Caner Erkin

En iyi kaleci?

Muslera

En iyi stoper?

Pepe

En iyi golcü?
 
Cenk Tosun

En iyi 10 numara?

Emre

En iyi orta saha?

Atiba

Röportaj: Kevser İme Şahin

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"