comScore

Abdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar?

04 Mayıs 2018, Cuma 11:53
Abdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar?

Abdülatif Şener Cumhurbaşkanı adayı olarak Saadet Partisi yaptığı oylamada ismi geçen Abdüllatif Şener kimdir? sorusunun cevabına haberimizden ulaşabilirsiniz. Abdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında, nereli ve siyaset hayatına dair tüm detaylar FutbolArena'da!

FutbolArena - Saadet Partisi tarafından, Türkiye'de 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek erken seçimler için partisinden hangi ismin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçilmesine yönelik oylama gerçekleştirilmişti. Saadet Partisi üyeleri için verilen Saadet Kart aracılığıyla, Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi yönünde oylama yapıldı. Bu oylamada Abdüllatif Şener'in ismi gösterildikten sonra Abdüllatif Şener'in kim olduğu merak etmeye başladı. Abdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapar? sorularının cevaplarına ulaşmak içni haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Cumhurbaşkanı adayı olarak Saadet Partisi yaptığı oylamada ismi geçen Abdüllatif Şener kimdir? sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz. 2009 yılında Türkiye Partisi'ni kuran ve bir dönem partinin genel başkanlığı görevini üstlenen Abdüllatif Şener hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 


Abdüllatif Şener kimdir?


Abdüllatif Şener 26 Nisan 1954, Sivas doğumlu siyasetçidir. Aynı zamanda akademisyen, TBMM eski milletvekili, eski Başbakan Yardımcısı, Maliye eski Bakanı ve Türkiye Partisi'nin kurucusudur.

Abdüllatif Şener, 26 Nisan 1954'te, Ahzerat ve Bedirhan Şener'in oğlu olarak Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Emirler köyünde doğdu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Gazi Üniversitesi'nde doktora yaptı. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı. Maliye Bakanlığı'nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı.

1991 Türkiye genel seçimleri'nde Refah Partisi'nden Sivas milletvekili seçilerek siyasete girdi. Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan REFAHYOL Hükûmeti'nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 1998 yılında Refah Partisi'nin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi'ne geçti. 2001 yılında da Fazilet Partisi de kapatıldı.

Öte yandan 25 Mayıs 2009 tarihine gelindiğinde Türkiye Partisi'ni kurdu ve bir dönem partinin genel başkanlığı görevini üstlendikten sonra bu görevinden istifa etti. 2011 Türkiye genel seçimlerinde Sivas'tan Bağımsız milletvekili olarak adaylığını koydu. 22. dönem AK Parti Sivas milletvekili olan Abdüllatif Şener'in Fransızca dil bilgisi bulunmaktadır.

 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"