comScore

A Milliler, Avrupa Şampiyonası'nda başarıya hasret

31 Ağustos 2017, Perşembe 13:26
A Milliler, Avrupa Şampiyonası'nda başarıya hasret

A Milli Basketbol Takımımız, EuroBasket 2017 öncesi hazırlıklarını tamamlarken Avrupa Şampiyonaları'ndaki başarı hasretini sonlandırmak istiyor.

FutbolArena - 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda D Grubu'nda yer alan A Milli Takım, Avrupa şampiyonalarında başarıya hasret kaldı.

Avrupa Şampiyonası'nda bugüne dek 23 kez mücadele eden milliler, en iyi derecesini Türkiye'de yapılan 32. organizasyonda elde etti. 2001'deki şampiyonada ev sahibi olmasının avantajını iyi kullanan A Milli Takım, taraftarlarının büyük desteğiyle finale kadar geldi, ancak finalde Yugoslavya'ya yenilerek gümüş madalyayla yetindi.
 

Türkiye'nin basketboldaki Avrupa şampiyonaları başarısı


Milliler, derece elde ettiği bu organizasyonun ardından katıldığı 7 Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olamadı. Altı şampiyonada ilk 8'e bile giremeyen A Milli Takım, Polonya'da 2009'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 8. oldu.

2010 Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan ve dünya ikincisi olarak Litvanya'da 2011'de yapılan Avrupa Şampiyonası'na katılan Türkiye, organizasyona ikinci turda veda etti ve 11. sırayı aldı.

Türkiye, 2015 yılında Almanya, Letonya, Hırvatistan ve Fransa'nın ev sahipliğinde yapılan son Avrupa Şampiyonası'nda da istediği başarıyı elde edemedi. İkinci turda Fransa'ya elenen milliler, şampiyonayı 14. sırada tamamladı.
 

Türk basketbolunun Avrupa şampiyonası tarihi


Türkiye, 40'ıncısı düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda ilk kez 1949'da Mısır'da mücadele etti.

Kahire'deki 6. Avrupa Şampiyonası'nda 4. olan milliler, 1959'da ilk kez ev sahipliği yaptığı şampiyonada ise 12. sırada yer alabildi.

Çekoslovakya'da 1981'de yapılan 22. Avrupa Şampiyonası'ndan sonra üst üste 5 Avrupa Şampiyonası'na katılamayan Türkiye, son 13 Avrupa Şampiyonası'na aralıksız katılma hakkını elde ediyor.


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)