comScore

40 yıldır aynı takımın teknik direktörü

15 Şubat 2017, Çarşamba 16:28
40 yıldır aynı takımın teknik direktörü

Taşovaspor'un teknik direktörü Osman Keleş, 40 yıldır aynı takımı çalıştırıyor.

FutbolArena - Amasya'nın Taşova ilçesindeki Taşovaspor'un teknik direktörüğünü yapan 64 yaşındaki Osman Keleş, tam 40 yıldır gönül verdiği takımı çalıştırıyor.

Futbola 16 yaşında başlayan Keleş, 8 yıl birçok takımda forma giydi ve son olarak 1 yıl Taşovaspor'da oynayıp 24 yaşında futbolu bıraktı. 
Futbol aşkı yüzünden bu spordan kopamayan Keleş, gönül verdiği Taşovaspor'un antrenörlüğüne başladı. Taşovaspor'a bulunduğu ligde birçok şampiyonluk yaşatan Keleş, profesyonel liglere de onlarca futbolcu yetiştirdi. 

Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zamanında birçok transfer teklifi aldığını ancak yuvası gördüğü takımında kaldığını söyledi. Futbol konusunda bilgisi olduğu için memleketine bu dalda hizmet vermek istediğini belirten Keleş, "Taşovaspor adına büyük başarılara imza attığıma inanıyorum. 10 bin nüfuslu bir ilçe takımıyla birçok kez il şampiyonu olduk. 3. lige çıkmak için defalarca guruplara kaldık ancak maddi sıkıntılardan dolayı yükselemedik. En mutlu olduğum şey ise görev yaptığım yıllar içerisinde en az 15 çocuğumuzu profesyonel lige futbolcu olarak yetiştirmek. Bu çocuklar bu işten ekmek yediler ve ailelerini kurtardılar." diye konuştu.

Anadolu beldelerinden çok yetenekli futbolcuların çıktığını aktaran Keleş, "Benim istediğim tek şey memleketin yetenekli çocuklarına biraz daha sahip çıkılması ve destek verilmesi. Bu çocuklara fırsat verilirse çok iyi futbolcular çıkacağına inanıyorum. Şu an sağlığım iyi değil ama ben bu çocukları ve futbol topunu göremezsem yaşayamam. O yüzden sağlığımdan feragat ederek geliyorum ve bu çocukların başında duruyorum." ifadelerini kullandı.

"FUTBOL BENİM İÇİN BİR AŞK"

Yetiştirdiği gençlerin futbol sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu dile getiren Keleş, şöyle konuştu:

"Futbol benim için bir aşk. Futbola başladığım ilk yıllarda hocam beni büyük takımlara götürmek istedi ancak ben gitmedim. 'Ben memleketimin çocuklarına hizmet edeceğim' dedim. Gitseydim eğer hayatım daha başka olurdu. Ben büyük takımlara gitmedim ve gençlere sahip çıktım, bu durumdan memnunum. 40 yılda yetiştirdiğim bütün gençler beni sever ben de onları severim. Çok futbolcu yetiştirdim ve profesyonel liglere verdim. Yine bu çocuklardan iyi futbolcular çıkar, yeter ki imkan verilsin. Bence sporun en güzel yanı, gençleri ve çocukları kötülükten, pislikten uzak tutması. Biraz da bu yüzden bu takımın başında durmaya devam ettim. Memleketimin çocuklarını kötülüklerden ve zararlı alışkanlıklardan koruyup futbola kazandırdıysam ne mutlu bana."

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)