comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

"26 kişi forma giydi, 1 kişi oynadı"

06 Şubat 2017, Pazartesi 09:45

Spor yorumcusu Uğur Meleke, Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan derbiyi değerlendirdi.

FutbolArena - Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda Beşiktaş sahasında Fenerbahçe'ye 1-0 mağlup oldu ve kupadan elendi. Zorlu mücadelede hakem Ali Palabıyık'ın verdiği kararlar tartışma yarattı. Spor yorumcusu Uğur Meleke, Robin van Persie'nin ise Dusko Tosic'i oyundan attırması ve galibiyet golünü atmasını ön plana çıkardı.
 

Uğur Meleke'nin Hürriyet Gazetesi'nde Beşiktaş - Fenerbahçe yorumu


Arena'da ilk 45 dakika Talisca'nın oyunuydu doğrusu. Şu anda Beşiktaş tam ona uygun bir futbol oynuyor: Atiba-Oğuzhan oyunu kurguluyor, Cenk stoperlerle kavga ediyor, Talisca stoperlerle ön libero arasındaki boşluğa girip çok iyi bildiği iki şeyi yapıyor: Ya sağ direk dibine orta mesafe plase şut... Ya da 1,90'lık boyunun avantajıyla arkadan yüksek momentumla gelip vurduğu kafalar. Maçtaki ilk 6 şutun 5'ini Talisca attı dün gece. Gol gelmeyince ikinci perde başladı Arena'da.

Tabii ki ikinci perdenin 11'e 10 oynanması esas belirleyici unsur. Fenerbahçe'nin ön tarafı yetenek olarak çok zengin değil ama çok çabuk. Alper seri adımlarla dripling ve ara pas yapıyor, Lens zaten büyük maçlarda muhakkak sahneye çıkıyor. Skoru “Uçan Hollandalı”nın belirlemesiyse futbolun cilvesi. Tosiç'e “uçan” tekme atan Hollandalı. Tosiç kafasıyla itince yere “uçan” Hollandalı. Gole de kayarak uçup yetişen Hollandalı.
ÖNLEYİCİ HAKEMLİK

Tabii ki bu derbiyi, 43'teki kırmızı karttan bağımsız değerlendirmek imkansız. Hakem, zeki olmalı. Bir müsabakanın ilk 5-10 dakikasından o maçın hikayesini tahmin edebilmeli ve tansiyonu belirlemeli. Dün gece Ali Palabıyık önleyici hakemlik yapabilse, ilk çeyrekte iki doğru kart kullansa maç o raddeye gelmeyecekti muhtemelen. Van Persie'nin Tosiç'e yaptığı hareket net kırmızı kart. Karşıdaki yardımcı Serkan Olguncan pozisyonu görüyor, zira son adam Tosiç'in hizasında. Pozisyonu gördüğünü, mikrofonuna konuşmasından da anlıyoruz. Peki Olguncan pozisyonu görüp mikrofona konuştuysa ne söyledi Allah aşkına? Van Persie'nin tekme-tokat girişi nasıl çözülemedi? Şu kulaklık ağına acilen iki video hakemi de katmak gerek. Acilen.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)