comScore

FutbolArena TV

2002'den günümüze Şenol Güneş'in Milli Takım serüveni

28 Nisan 2020, Salı 18:51

Milli Takımımızın tarihi başarılarının birçoğunda onun ismi var… 2002 Dünya Kupası, 2003 Konfederasyon Kupası ve 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri… 

İşte geçmişten günümüze Şenol Güneş'in Milli Takım serüveni.

2000 yılında A Milli Futbol Takımı'nın başına getirilen Şenol Güneş, 2002'de Türkiye'yi tam 48 yıl sonra Dünya Kupası'na taşımayı başardı.

Güney Kore ve Japonya'nın ortaklaşa düzenlediği şampiyonada, Milli Takımımız grupta ikinci olmuş, son 16'da Japonya'yı, çeyrek finalde Senegal'i saf dışı bırakmıştı.

Şenol Güneş'in öğrencileri, yarı finalde güçlü Brezilya'ya 1-0 mağlup olurken, üçüncülük maçında Güney Kore'yi 3-2 yenerek turnuvada 3. Olmayı başardı.

“ELBİSELER DEĞİŞİYOR, KARAKTER SAĞLAM OLSUN”

Milliler, Şenol Güneş ile tarihi bir başarı elde etmişti ancak Türkiye'de Şenol Güneş'in takım elbise seçimleri gündem olmuş ve eleştiri konusu yapılmıştı.

Deneyimli teknik adam, yıllar sonra bu eleştirilere atıfta bulunarak, “O gün giydiklerim eleştiriliyordu, bugün övülüyor. Elbiseler değişebiliyor, karakter sağlam olsun yeter." İfadelerini
kullanmıştı.

DÜNYA KUPASI SONRASI KONFEDERASYON KUPASI'NDA BAŞARI

Milli Takımımız, 2002'deki üçüncülük sonrası tarihinde ilk kez Konfederasyon Kupası'nda mücadele etme hakkı elde etmişti. Fransa'da düzenlenen şampiyonada Millilerin başında yine Şenol Güneş yer
aldı.

Yeni bir jenerasyon ile bu şampiyonada mücadele eden Milli Takımımız, yine turnuvayı 3. tamamlayarak tarihinde bir önemli başarıya daha imza atmıştı.

MİLLİ TAKIM'DA YİNE GÜNEŞ'Lİ GÜNLER

2002 ve 2003'de elde edilen tarihi başarının ardından Trabzonspor, Seul, Bursaspor ve Beşiktaş'ta görev alan Şenol Güneş, Mart 2019'da ikinci kez Milli Takım'ın başına getirildi.

EURO 2020 Elemeleri'nde ağırlıklı olarak genç oyunculardan kurulu kadro oluşturan Şenol Güneş, grupta Fransa'nın ardından ikinci olarak şampiyona biletini almaya hak kazanan takımın mimarı oldu.

“BU ÇOCUĞA İYİ BAKMAMIZ LAZIM”

Elde edilen başarı sonrası Güneş, “Bizim bir hayalimiz vardı ülke olarak. Bunu başardık. Mart ayında başladık ve 9 ay oldu. 9 doğurduk ve sonra çocuk oldu. Bu çocuğa iyi bakmamız lazım.” Diyerek önümüzdeki günler için Türk halkına mesaj gönderdi.

EURO 2020 hedefiyle ilgili de konuşan Şenol Güneş, “Bana, 'Yarı final iyidir, çeyrek final iyidir' diyorlar. Ben de, 'Madem buraya kadar katıldık şampiyon olalım' diyorum.” sözleriyle inancı ve
hedefini de ortaya koydu.

VİDEO ÖNERİLERİ