comScore

Trabzonspor Trabzonspor

1461'de yürüyen düzene çomak sokuldu

10 Şubat 2014, Pazartesi 17:42

Trabzonspor'da Mustafa Reşit Akçay'la yollar ayrıldı. Bir karar iki kulübü birden etkiledi. İşte Hüseyin Özkök'ün analizi..

FutbolArena Analiz - Geçtiğimiz sezonun sonunda yapılan Trabzonspor olağanüstü genel kurul toplantısı sonrası başkanlığa seçilen İbrahim Hacıosmanoğlu, bu görevi almasının hemen ardından yaptığı ilk basın toplantısında yeni sezonda takımın başına 1461 Trabzon'un hocası Mustafa Reşit Akçay'ın getirildiğini açıklamıştı. 
 
Nitekim sezonun sona ermesiyle de Tolunay Kafkas görevi bıraktı ve Akçay takımı devraldı. Bu kararın ne kadar yanlış olduğu ise Mustafa Reşit Akçay'ın takımın başında tartışma içinde geçirdiği aylar ve istifası ile ortaya çıktı. Bana göre Trabzonspor Başkanı ve yönetim sırf kendilerini tatmin ve tribüne oynamak adına böyle bir karar alarak futbol kamuoyuna içimizden gelen hoca sloganıyla “mesaj vermek” istediler. Bu kararın herhangi bir şekilde düşünülmüş bir alt yapısının olmadığı zaten geçen süre içinde görüldü. Oysa Mustafa Reşit Akçay 1461 Trabzon'da çok başarılı bir düzen kurmuş o düzen de tıkır tıkır işliyordu. Çok güzel işleyen bir düzen neden bozulur ve altta çalışan hoca başarılı diye illaki üst yapıya alınır ve oradaki düzene çomak sokulur, anlaşılır gibi değil. Bu tip insanlar belli bir düzende başarılıysa o düzenin devamı sağlanır, düzen bozulmaz. Bu işi bilenler bunu böyle yapıyorlar. Trabzonspor'daki olay kulüplerimizde alt yapı düzeninin kimsenin umurunda olmadığını ve tek derdin üst yapıda başarı olmak olduğunu açıkça ortaya çıkıyor. 
 
Bir örnek de Galatasaray'dan vermek istiyorum. Galatasaray da büyük sloganlar üreterek Tugay Kerimoğlu'nun alt yapının başına getirmiş sonra aniden profesyonel takıma almıştı. Orada da Kerimoğlu'nun alt yapı görevinin tamamen tribüne oynamak adına olduğu ve hiçbir plana programa dayanmadığı ortaya çıkmıştı. Bu örnekler başka kulüplerde de çoğaltılabilir. 
İşte Trabzonspor da maalesef aynı düşünce yapısı ile bir karar aldı ve bu karar iki kulübü birden etkiledi. Şimdi ne 1461 Trabzon eski 1461 nede Trabzonspor bir arpa boyu yol gitmiş durumda. 
 
Bununla birlikte 1461'de Mustafa Reşit Akçay'ın yerine göreve geldikten sonra vefat eden Kadir Özcan'ı da rahmetle anıyorum. 
 
Analiz: Hüseyin Özkök

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.