comScore

Galatasaray Galatasaray

Luis Cavanda nasıl bir futbolcu?

09 Ağustos 2016, Salı 20:32
Luis Cavanda nasıl bir futbolcu?

Yazarımız Sinan Yılmaz, Galatasaray'ın yeni transferi Luis Cavanda'yı yorumluyor.

FutbolArena Analiz - Galatasaray, Trabzonspor'da kadro dışı kalan Luis Cavanda'yı renklerine kattı. Peki Cavanda nasıl bir futbolcu, yazarımız Sinan Yılmaz istatistiklerle yorumladı. 


LUİS CAVANDA'IN DRİPLİNGLERİ FATİH AKYEL'İ ANIMSATIYOR


Süper Lig'de kaleciler hariç geçen sezon toplam 346 futbolcu forma giymiş. Bunların içinde 50'den fazla dripling deneyen toplam 40 futbolcu var. Bu 40 futbolcu arasında en başarılı dripling yapan isim Aatıf Chahechoue. Başarı oranı %73. 2. sırada %71 ile Cavanda, 3. sırada da %70 ile Osmanlıspor'dan Aminu Umar var. 

Bir bek olmasına rağmen Cavanda'nın bu kadar etkili dripling yapması, Fatih Akyel'i hatırlamadı değil. Öte yandan disiplin sorunları olduğu iddia ediliyor. Bu da yine Faith Akyel'i anımsattı. 
Fatih Akyel de gücü ve hızıyla, muhteşem fiziğini kullanarak harika bindirirdi. Cavanda da tekniğinden ziyade gücü ve hızıyla rakiplerini devire devire dripling yapan bir oyuncu. 

Yine de yaz kampında bugüne kadar ne yaptı bilemiyoruz. Hiç çalışmamış, kilo almışsa bu fizik üstünlüğünü ilk etapta göremeyebiliriz. 

Trabzonspor taraftarı Cavanda'nın gönderilmesinden mutsuz ancak daha çok aynı ligdeki rakiplerinden birine gönderilmiş olmasından mutsuz. Zira geçen sezon Trabzonspor'da performans olarak elek üstünde kalan tek futbolcu Cavanda'ydı. Buna karşın disiplin sorunları yüzünden gönderilse bile ligin en iyi beklerinden birinin Galatasaray'a değil mümkünse başka bir lige satılmasını istiyorlardı. Ki oldukça haklı buluyorum bunu. Yine de Süper Lig pek takip edilmediği için, geçen sene Avrupa takımları Cavanda'daki çıkışı görememiş olabilir. Bir de vergisiz yüksek maaşlar Türkiye'den yurt dışına transferi çok zorlaştırıyor. 

Galatasaray'ın bu transfer döneminde ederinden fazla maaş vermediği tek oyuncu da sanırım Cavanda ancak onda da bonservis kolay verildi. Trabzonspor zaten elinde kalacağı için Cavanda'yı çok daha uygun bir fiyada satabilirdi ancak Galatasaray'da hem Aysal, hem de Özbek yönetiminin pazarlığın p'sini bile yapmadığını düşünmeye başladım artık... 

CAVANDA'NIN TOP KAYBI VE TOP KONTROLÜ NASIL?

Geçen sezon hem sağ, hem de sol bek olarak Süper Lig'de 71 bek oyuncusu oynadı. Bunların içinde Cavanda en çok top kaybı yapan 9. oyuncu. 90 dakika başına 2.49 top kaybı yapıyor ancak bu istatistiğin üstünde, hücum denemesi çok olan bekler var. Daha çok hücum deneyip daha çok sorumluluk aldıkları için, düz ve geride bekleyerek oynayan beklere göre daha çok top kaybı yapmaları normal. Örneğin listenin 3. sırasında Gökhan Gönül var. Cenk Ahmet, Ömer Bayram, Emre Taşdemir gibi hücumcu bekler de üst sıralarda...

Cavanda top kontrolünde ise orta sıralarda (33.) 90 dakika başına 0.81 top kontrol hatası yapmış. 

CAVANDA'NIN KISA VE UZUN PAS KABİLİYETİ

Cavanda 90 dakika başına 38.4 pas atmış. En çok pasla oynayan 21. bek. Ancak bu Trabzonspor sistemiyle de alakalı. Trabzonspor verimsiz ama sık pas yapmaya çalışan bir takımdı. Bu yüzden Cavanda'nın pas sayısını bu durum biraz arttırmış olabilir. 

Cavanda paslarının %15'ini uzun kullanıyor ki bu da ortalama bir rakam. 

Cavanda'nın kısa pas isabet oranı ise %87 ve bu konuda Martin Linnes ile birlikte en iyi 6. bek. Her iki oyuncu da kısa paslarında yüksek isabet sağlasa da iyi birer oyun kurucu değiller. Daha çok garanti oynuyorlar. Ancak kaba tabirle 'kazma' da değiller! 

Cavanda uzun pas isabet oranında da 6. sırada... Uzun paslarının %54'ü başarılı olmuş. Bu listede 3. sırada da Lionel Carole var. 

LİGİN EN İSABETLİ ORTA YAPAN 2. BEKİ 

Cavanda Hasan Ali Kaldırım ile birlikte %29'luk isabet oranı ile en isabetli orta kesen 2. beki. En isabetli isim ise %37'lik önemli bir fark ile bir başka Galatasaraylı Lionel Carole

CAVANDA'NIN HAVA TOPLARI ÇOK KÖTÜ 

Cavanda geçen sezon sadece 20 hava topuna çıkmış. Ligin 90 dakika başına en az kafa topuna çıkan 5. beki ve bunların sadece %35'inde başarılı olmuş. Bu konuda oldukça kötü görünüyor. 

CAVANDA'NIN TOP KAPMA, DEFANSİF AKSİYONLARI VE FAULE YATKINLIĞI 

Cavanda 90 dakika başına 4.5 top çalmış ve bu alanda 40. sırada. Topu rakibin ayağından kapma olarak 41, pas kesme olarak ise 39. sırada. Cavanda geçen sezon kendisini ispat ettikten sonra enerjisini savunma yerine hücumda harcamaya başladı ve bu istatistiklerde geriledi. Gelecek sezon daha üstte olması muhtemel. 

Cavanda'nın savunma iştahının düşüşünü, en iyi defansif frekansının azalmasında görüyoruz. Geçen sezon en çok defansif hamle yapan bekler arasında 63. yani sonlarda... Halbuki sezon başı Beşiktaş - Trabzonspor mücadelesinde Quaresma ile oynadığı birebir savunma son dönemlerde benim izlediğim en başarılı birebir savunma performanslarından biriydi. 

Cavanda'nın haftalar geçince savunmayı ötelemesi de yine disiplin ve karakteriyle ilgili soru işareti... 

Faullü oyunda ise 8.8 hamlede bir kez faul yapmış ve 37. sırada yani ortalama...

*** 

Diğer istatistiklere de kısaca değinelim... 

* Cavanda toplam 27 şut pası vermiş. 90 dakika başına en çok şut pası veren 13. bek. Buna karşın sadece 1 asist yapabilmiş. Ligin en iyi orta kesen beki Carole ve 2.'si Cavanda'nın birer asisti bulunuyor. Trabzonspor ve Galatasaray'ın golcüleri kendilerini sorgulamalı...

* Cavanda toplam 9 şut çekmiş. 3'ü isabetli, 6'sı isabetsiz olmuş. Gol atamamış. Cavanda bu şutların 3'ünü ceza sahası içinden atmış, birini kafayla vurmuş ve 6 da ceza sahası dışından şut çekmiş.


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.