comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray - Zürich maçında kim nasıl oynadı?

17 Temmuz 2016, Pazar 21:33
Galatasaray - Zürich maçında kim nasıl oynadı?

Galatasaray - Zürich karşısında 2. hazırlık maçına çıktı. Peki Cimbom'da durum ne? Yazarımız Sinan Yılmaz kaleme aldı.

FutbolArena Analiz - Galatasaray 2016-2017 sezonu öncesi İsviçre kampında 2. hazırlık maçını da oynadı. Yazarımız Sinan Yılmaz, yeni sezon öncesi Galatasaray'daki gelişmeleri kaleme aldı. 


Jan Olde Riekerink'in 4-3-3 denemesi ve Sneijder'in uyumu


Jan Olde Riekerink, Hollandalı hocaların sevdiği sistem 4-3-3'ü denedi ve Galatasaray oyuncularının bu sisteme çok kolay adapte olabildiği görüldü. İlk yarı sahada yerli yerinde, derli toplu bir Galatasaray vardı çünkü sahadaki tüm oyuncular bu sisteme uyumluydu.

Roberto Mancini de gelir gelmez bu sisteme dönmüş ve zaman zaman Sneijder'i geride merkez ortasaha 'sol haf' kullanıp, zaman zaman da sol önde kullanmış ve yıldız oyuncunun etkinliğini arttırmıştı. Hollanda Milli Takımı 4-3-3 oynarken sol haf mevkiinde çok sayıda maça çıkan Sneijder, bu pozisyonun gerektirdiklerini biliyor ve yüksek oyun görüşü (oyunun geniş alanlarını görerek oynamak) sayesinde de bu pozisyonda verimli oluyor. 
Sneijder 2010 Dünya Kupası sonrasında, Dünyada yılın en iyi 3 oyuncusundan biri seçildiğinde zaten 10 numara pozisyonunda oynamıyor, sol haf pozisyonunda oynuyordu! 

Geçtiğimiz sezon kilo alan ve fiziksel bir düşüş yaşayan Sneijder, kilo alması sonucu çabukluğunu kısmen yitimiş ve şut tehdidi de düşmüştü. Geçen sezonun tüm ofansif ortasahaları arasında %28 ile en isabetsiz şut çeken isim olan Sneijder öte yandan ligde forma giyen 346 futbolcu içinde, en çok şutu bloklanan isim olmuştu. Kilo alması belini kalınlaştırdı ve ekseni etrafında çabuk dönemediği için şut açısı bulmakta zorlandı. Şut açısı bulamadıkça da çektiği şutlar önündeki savunmacılardan döndü. 

Onu Riekerink'in biraz daha geriye alması, şuttan çok rahat rahat, geniş açıdan topla buluşup pas düşünebilecek olması hem Sneijder'i, hem de kanatları rahatlatacaktır. En azından Sneijder daha zayıflayıp eski gücüne kavuşana kadar bu sistem ve biraz daha geride, pasör olarak oynaması onun için daha iyi olabilir. 

Prandelli ayrılıp Hamza Hamzaoğlu Galatasaray'ın başına geçtiğinden beri geçen 1.5 sezonda Galatasaray 4-2-3-1 oynamıştı. Denizli dönemindeki bir iki maçlık sistem değişikliklerini saymazsak... Şimdi Riekerink sistemi değiştirebilir. Galatasaray'da Melo gibi veya Melo'dan sonra ilk dönem Bilal gibi uzun top atabilen bir oyuncu varken Sneijder'i arkaya çekmenin anlamı yoktu ancak Selçuk İnan'ın pas metrajı düşük! Melo ve Bilal de ayrıldı... Bu durumda Sneijder'in biraz daha geri gelip oyunu açması, hücuma çıkışları da hızlandıracaktır.

Tabi Selçuk dönünce derinde mi oynar yoksa sağ haf mı olur? Selçuk sağ haf olursa Sneijder ile yan yana uyumları olur mu? Yeni transfer 4-3-3'ün derindeki ismi mi olur, sağ haf mı? Yoksa Galatasaray yine 4-2-3-1 mi oynar? Bunları zamanla göreceğiz. O yüzden şimdiden üzerine konuşmanın çok da geçerliliği yok.


Bruma çok formda


Bruma'da ciddi bir değişim görüyoruz 2 maçtır gole daha yakın olan Bruma son 2 maçta 2 gol attığı gibi en tehlikeli pozisyonları da o yarattı. İlk maç Sinan Gümüş, bu maçta da Umut Bulut net pozisyonları değerlendirse Bruma'ya iki golün yanında iki de asist yazılacaktı. Genç oyuncunun yedek kulübesinde durmak yerine bir sezon La Liga'ya gitmesi onu birey olarak olgunlaştırmış görünüyor. O eski çekingen, kendine güveni olmayan halleri yok. Hoş Bruma'yı La Liga'da da yakın takip etmiştim ve orada da özgüven sorunu vardı. Buna karşın La Liga deneyimi sonrası olgunlaşıp, Galatasaray'da kendisini daha rahat ve özgüvenli hissetmiş olması mümkün. Muhtemelen Telles de dönse böyle bir etki edecekti çünkü ikisi de Süper Lig'in oldukça üstünde iki ligde oynadı, idman yaptı ve muhakkak olgunlaştılar. 


Serdar Aziz ve Emrah Başsan


Yeni transferlerden Serdar, Chedjou ile ilk defa birlikte oynadı. Sertliği, proaktif oyun yapısı Galatasaray stoperlerinde olmayan bir durumdu ve hemen fark edildi. Süper Lig'de en az hava topuna çıkan 3 stoperden ikisi Denayer ve Hakan Balta'ydı. En az defansif müdahale yapan (top çalma, top kesme, top bloklama, faul vs) 3 stoperden ikisi yine Denayer ve Hakan Balta. Eh Chedjou da proaktif bir oyuncu değil! Tamam bir stoperin pozisyonları süzmesi, bekleyip pozisyon alması ve reaktif şekilde oyunu geriden okumaya çalışıp süpürücü olması önemli de, öbür stoperin de proaktif olması lazım. Önde basılacağı zaman basabilmesi, kafaya çıkılacağı zaman çıkabilmesi, şutun önüne atlanacağı zaman atlaması lazım. Popescu mesela reaktifti arkadan çok iyi organize ederdi ama Bülent Korkmaz da proaktifti. Galatasaray geçen sene Hakan, Denayer, Chedjou hep bekleyerek savunan adamlarla oynadı ve Bülent Korkmaz'ı yoktu... Koray da reaktif... Semih ise sağlam zamanlarında bir proaktif stoper olmasına rağmen çok kötü bir sezon geçirince Galatasaray çok geride bekleyen, çok ikili mücadele kaybeden, sinmiş, ezilmiş bir stoper hattına sahip oldu. Şimdi Serdar o Denayer'de olmayan eksiklere sahip bir proaktif stoper. Bugün ikili mücadeleye girdiği forvet bir iki sert müdahale sonrası Serdar'ın üstüne gitmeye çekindi. Serdar'ı herkes küçümsüyor ama Türk Milli Takımı Euro 2016'ya gidebildiyse futbolculardan Arda Turan'dan sonra ben en büyük 2. payı ona veririm. O kadroya girene kadar berbat savunma yapan Türkiye, onun Hakan Balta ile uyumu sonrası savunmada toparlanmıştı. Zira Milli Takımda da Ömer'i Hakan Balta'sı yine reaktif isimler vardı.

Yine de Serdar için zamana ihtiyaç var. Sakatlanmaz ve Chedjou ya da Hakan Balta ile sürekli oynarsa Galatasaray'ın stoper sorununun çözülebileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde Semih'in de fiziksel olarak toparlayıp Serdar ile rekabete girmesi lazım. Ujfalusi'nin yanındaki Semih proaktif olarak çok iyi iş görmüştü. Buna karşın son yıllardaki sürekli ve sık sakatlıklar Semih'i güçten düşürdü.

Emrah Başsan'a gelirsek, hazır ve fit gördüm. Fakat zaman zaman pas hataları yaptı. İki kanatta Podolski, Sinan, Bruma ve Yasin var. Emrah bunları yedekler, Türkiye Kupası'nda oynar. 450 Bin Euro maaşı ile elde kalma ihtimali yok. Beğenilmezse zararsız gönderilir, Jem'de de olduğu gibi. Galatasaray'ın 1 milyondan az maaş verdiği oyuncuları elinden çıkaramama durumu hiç olmadı. Sorun hep aşırı maaş verilen, uzun süreli sözleşmesi olan isimlerde oldu. Olcan'ı Jem gibi, Bilal gibi, Furkan, Sercan gibi salıp zararsız ayrılamıyorsun. Tarık da öyle, Umut da öyle. O yüzden Emrah Galatasaray'a dert olabilecek bir oyuncu değil. Tutarsa iyi alternatif olur, tutmazsa sessiz sedasız ayrılır. 

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.