comScore

Gazişehir kulübü, Gaziantepsporlu Elyasa ve tapelerde ismi geçenler şikeye teşebbüsten PFDK'da!

22 Eylül 2017, Cuma 18:21
Gazişehir kulübü, Gaziantepsporlu Elyasa ve tapelerde ismi geçenler şikeye teşebbüsten PFDK'da!

Türk futbolunda deprem! 1 kulüp, 1 yönetici ve 3 futbolcu şikeye teşebbüsten dolayı Disiplin Kurulu'na sevk edildiler. 

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu'ndan flaş karar! TFF 1. Lig takımlarından Gaziantepsporlu futbolcu Elyasa, Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü, Manisasporlu İsmail Haktan Odabaşı ve Spor Toto 2. Lig takımlarından Fatih Karagümrük futbolcusundan Gökhan Sazdağı şikeye teşebbüsten dolayı Disiplin Kurulu'na sevk edildiler. 

TFF 1. Lig'de geçtiğimiz sezon Şanlıurfaspor ile Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçının sonucunu etkilemeye yönelik şike yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açılan Gaziantepsporlu Elyasa Süme, Gazişehir Futbol Kulübü İdarecisi, Nizamettin Manisasporlu İsmail Haktan Odabaşı ve şu anda Fatih Karagümrük'te forma giyen Gökhan Sazdağı Disiplin Kurulu'na sevk edildiler. Daha önceden soruşturma başlatılan kulüp ve bu isimler hakkında Türkiye Futbol Federasyonu resmi açıklama yayınladı. 
1- GAZİŞEHİR GAZİANTEP FUTBOL Kulübü'nün 14.05.2017 tarihinde oynanan MANİSASPOR-ŞANLIURFASPOR TFF 1. Lig müsabakasında "müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmesi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 56. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

2- GAZİŞEHİR GAZİANTEP FUTBOL Kulübü idarecisi NİZAMETTİN KEREMOĞLU'nun 14.05.2017 tarihinde oynanan MANİSASPOR-ŞANLIURFASPOR TFF 1. Lig müsabakasında "müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmesi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 56. maddesi uyarınca 22.09.2017 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

3- GAZİANTEPSPOR Kulübü futbolcusu ABDULLAH ELYASA SÜME'nin 14.05.2017 tarihinde oynanan MANİSASPOR-ŞANLIURFASPOR TFF 1. Lig müsabakasında "müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmesi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 56. maddesi uyarınca 22.09.2017 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.


4- GRANDMEDICAL MANİSASPOR Kulübü futbolcusu İSMAİL HAKTAN ODABAŞI'nın 14.05.2017 tarihinde oynanan MANİSASPOR-ŞANLIURFASPOR TFF 1. Lig müsabakasında "müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmesi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 56. maddesi uyarınca 22.09.2017 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

5- FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş. Kulübü futbolcusu GÖKHAN SAZDAĞI'nın 14.05.2017 tarihinde oynanan MANİSASPOR-ŞANLIURFASPOR TFF 1. Lig müsabakasında "müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmesi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 56. maddesi uyarınca 22.09.2017 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.
 

Manisaspor - Şanlıurfaspor maçı şike tapeleri


Hatırlanacağı üzere TFF 1. Lig'de geçtiğimiz sezon Manisaspor - Şanlıurfaspor maçı öncesi Şanlıurfaspor'un mağlubiyeti için şike ve teşvik primi anlaşmasının yapılması için Gazişehir Futbol Kulübü İdarecisi dışında Elyasa, Gökhan Sazdağı ve İsmail Haktan Odabaşı'nın bir araya geldiği iddia edildikten sonra Şanlıurfaspor kulübü TFF'ye "Elimizdeki tapeleri gönderdik." şeklinde açıklamada bulunmuştu. Yaşanan bu gelişmenin ardından söz konusu kulüp ve şahıslar hakkında soruşturma başlatıldıktan sonra Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu kararını açıkladı. 
 

Şanlıurfaspor'dan şike açıklaması


Şanlıurfaspor Başkanı Emin Yetim bu olayların ardından yazılı açıklamasında, 2016-2017 sezonundaki maçlarda şike yapıldığı iddiasıyla TFF'ye başvuruda bulunduklarını hatırlatarak, bu konunu takipçisi olduklarını belirtti.

Bu anlamda TFF'nin vereceği kararın, önemini vurgulayan Yetim, şunları kaydetti:"Federasyonun vereceği karar Türk futbol tarihinin belki de en önemli kararı olacaktır. Verilecek olan karar şike ve teşvik olayını ya kabul edilebilir hale getirecek, ya da Türk futbol tarihinde bundan sonraki süreçte şike ve teşvik olaylarının konuşulmayacağı bir ortam oluşacaktır. Bu nedenle, TFF tarafından verilecek karar ile mağduriyetimizin giderileceği ve tekrar TFF 1. Lig'de, hak ettiğimiz ligde müsabakalara devam edeceğimiz konusunda inancımız tamdır. TFF tarafından verilecek olan karar, spor kamuoyunu tatmin etmediği ve vicdanları rahatlatmadığı takdirde, FIFA ve UEFA nezdinde girişimlerde bulunacağımızı tüm spor kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." açıklamasını yapmıştı. 

TFF 1. Lig ile ilgili tüm gelişmelere TFF 1. Lig Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.