comScore

FutbolArena TV

Adnan Polat'ın basın toplantısındaki açıklamaları (Tamamı)

17 Nisan 2018, Salı 09:49

Galatasaray'ın eski başkanlarından Adnan Polat, güncel konuları değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenliyor. Polat'ın Piyalepaşa'daki basın toplantısından satır başları şöyleydi.

Konuşmasına basın mensuplarıyla dostluklarını hatırlatarak başlayan Adnan Polat, Galatasaray'a 1985'te üye olduğunu ve 1996'ya kadar görev yaptığını söylerken, 2006'ya kadar da 10 sene sadece taraftar olarak kulübe destek verdiğini söyledi.
"BORÇSUZ BIRAKTIK AMA 10 SENEDE 228 MİLYON DOLAR BORÇ OLMUŞ"

Adnan Polat açıklamasında "Biz 1996 yılında kulübü borçsuz bıraktık. 10 sene sonra borç 228 milyon Dolar olmuş. 2006-2008 arasında başkan Özhan Canaydın'dı ama bütün işleri bana bırakmıştı." dedi.

3 YILDA 100 MİLYON DOLAR BORCU ARTTIRDIK

Kendi başkanlığı dönemi için de konuşan Polat, "Futbolcuların ve bize hizmet verenlerin büyük alacakları vardı. Elimiz ayağımız bağlıydı. Bu krizden stat yaparak ve şirketleşerek çıkabilirdik. 5 senelik süreçte 228 milyon Dolar borçtan 338 milyon Dolar borçla bıraktık. 100 milyon Dolar borcu artırdık ama neler yaptık? Stat yaptık. Riva arazisinin imar durumunu çıkardık ve ruhsat aldık. Bütün vergi borçlarını temizledik ve icraları kaldırdık. UEFA'daki sorunların hepsini çözdük." dedi. 

Adnan Polat'ın ibra edilmediği kongre için açıklaması

"Fakat 2011 yılında kongredeki karar nedeniyle ayrıldık. 2 yıl içerisinde borçları sıfırlama projemizi hayata sokacağımız dönemde görevi bıraktık." diyen Adnan Polat, yeni başkan Mustafa Cengiz'e teşekkür etti. Polat konuşmasına şöyle devam etti;

"Galatasaray'a 11 yıl hizmet ettim. Kongrede bana açıkça 'Ya seçime git, ya da ibra etmeyiz' dediler. Ben de Galatasaray başkanıyım böyle şantajlarla geri adım atmadım. Daha sonra Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat ve Dursun Özbek bu kararı geri çekmedi. Buna yürekleri yetmedi. En son Mustafa Cengiz başkan bizimle ilgili güzel bir açıklama yaptı. Birliktelik çağrısında bulundu ve herkes ayağa kalkarak alkışladı. Biz hakikaten çok kırılmıştık. Hançer yarası geçer de, gönül yarası geçmiyor. Gönlümüz kırılmıştı."

LOCALAR SATILMIYOR, STAT DÖKÜLÜYOR

"Bizim dönemimizde localar için sıra olunuyordu şimdi 70 tane loca boştaymış çünkü insanlar kırıldı" diyen Adnan Polat, "Stat için de bizden sonra bir tane çivi çakılmamış. Stat dökülüyor deniliyor" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın borcu ne kadar?

Galatasaray'ın mevcut borcu hakkında da konuşan Adnan Polat, "Galatasaray'ın yaklaşık olarak 500 milyon dolar borcu var arkadaşlar" dedi. 

Galatasaray'ın kendi döneminden sonra 1 milyar dolar harcadığını söyleyen Adnan Polat, "Bu kadar harcama Galatasaray'da 1950'den 2011'e kadar yapılmamıştır" ifadelerini kullandı.

Türk futbolundaki şike dönemine de değinen Adnan Polat, "İtalya'da da benzer bir durum oldu. Bu şike olaylarından sonra kulüplerin gelirleri azaldı. Sponsorluk elde etmek artık kolay değil. Borçlar döviz, gelirler TL bazında. Bu nedenle borçları kapatmak zor." dedi. 

Galatasaray çok zor bir dönemden geçiyor diyen Adnan Polat, " Kulübe nasıl faydalı olabiliriz diye düşünüyorum ama çözüm bulamıyorum. Zor bir dönemdeyiz. Bir kulüp düşünemiyorum ki arazilerini bilabedel satsın, adasını yıksın. Biz o adayı çok zor şekillerde yaptık. Şimdi kendi ellerimizle yıktık. Yıktıranlar şimdi ortalarda yok. Kıbrıs'ta arazi almıştık, şu anda var mı yok mu belli değil. Galatasaray'ın bütün varlıkları teker teker gitti." şeklinde konuştu.

"Önümüzdeki seçimlerde gelecek olan başkan fikirlerimizi dinlerse paylaşırız. Birlikte hareket etmemiz gerekiyor." diyen Adnan Polat, kendisinden sonra göreve gelen başkanların daha önce Galatasaray'da yöneticilik yapmamasına da dikkat çekti ve kurumsal hafızaları yoktu dedi. 

Adnan Polat başkan adayı olacak mı?

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Adnan Polat, bu dönemde başkan adayı olmayacağını açıkladı ve "Bu dönemde başkan olmak çok zor.  24 saat tüm işlerini bırakıp Galatasaray için çalışmak zorundalar" dedi.

Galatasaray taraftarı olmasa bu dönemde Galatasaray'ın ayakta kalamayacağını açıklayan Adnan Polat "Galatasaray taraftarı üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Galatasaray'ın ruhu orada. Şimdi Galatasaray'ın aklının devreye girmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Adnan Polat'ın şike açıklaması

"18 TAKIMIN 12'Sİ ŞİKEYE BULAŞMIŞTI"

Kariyerinde en gurur duyduğu sezonun 2010-2011 sezonundaki 8.'lik olduğunu söyleyen Adnan Polat. "4 şampiyonluk yaşadım ama en gurur duyduğum sezon 8. olduğumuz sezondu çünkü o sezon 18 takımın 12'si şikeye bulaşmışken biz bulaşmamıştık. Beni 9 ay dinleyen savcı söyledi bunu. Ve şuna çok kırıldım ki bu konuda beni Galatasaray'dan kimse takdir etmedi." ifadelerini kullandı.

"FEDERASYON ÖNLEM ALMADI"

Galatasaray'ın ezeli rakiplerinin de borç batağında olduğunu söyleyen Polat, "Ben başkanlığım döneminde hatırlarsanız sürekli FFP'e önlem almalıyız diyordum ama Federasyon bu önlemi almadı. Hükümet ile Federasyon oturup bu konuda bir önlem almalı" ifadelerini kullandı.

Galatasaray satılacak mı?

Faruk Süren'in yeniden başkan olup olmayacğaı konusunda da açıklama yapan Polat, "Faruk Süren'e de camia içerisinden çağrı var. Kendisiyle görüşmüştük, bütün camianın desteği olursa başkanlığı yeniden düşünebilir. Faruk Başkan, kulübün Arap veya Çinli şirketlere satışının çözüm olduğunu düşünüyor. Ben buna katılmıyorum." ifadelerini kullandı.

Adnan Polat'ın Arda Turan açıklaması

FutbolArena muhabiri Kevser Şahin'in "Arda Turan mı yoksa Galatasaray taraftarı mı yanlış yaptı?" sorusuna cevap veren Adnan Polat, "Arda Turan da Galatasaray taraftarı da yanlış yapmadı. Ben Arda Turan'ın Galatasaraylılığını çok iyi biliyorum. Arda Galatasaray'a gelmek istedi ama kulüp istemedi. Aziz Yıldırım bana Arda için 15 milyon Dolar teklif etti. Paraya da ihtiyacımız olduğu dönemdi ama 'Hayır' dedim. Arda'ya da 25 senede alacağı parayı 5 senede vermeyi teklif ettiler. Ama Arda kabul etmedi." dedi. 

Emre Belözoğlu hakkında da konuşan Adnan Polat, "Emre, İngiltere'den Galatasaray'a dönmek istediğinde bana geldi. Fakat biz ona istediği parayı veremezdik. O dönem İngiltere'de 2.5 milyon euro alıyordu biz en çok parayı 700 bin euroyu Hakan Şükür'e veriyorduk. O parayı veremezdik. 'Başka takımlarla görüşebilir miyim?' dedi. Elbette dedim ve Fenerbahçe ile anlaştı."

Adnan Polat, "Arda Turan da Emre Belözoğlu da adam gibi adamdır" ifadelerini kullandı. 

Mecidiyeköy'deki arazi hakkında konuşan Polat, "O yerde otel olmaz. Zamanında da söyledim. İş merkezi olacak orası. Yemin ediyorum oturduğum yerde sol elimin serçe parmağıyla şimdiye kadar bitirirdim orayı." dedi. Adnan Polat bugün başkan olsa yapacağı ilk şeyin de geçmiş üç dönemdeki başkanların faaliyetlerini denetim şirketlerine inceletirdim dedi.

Galatasaray Videoları