comScore

Yusuf Namoğlu'dan video hakem iddiası

20 Mart 2017, Pazartesi 17:56
Yusuf Namoğlu'dan video hakem iddiası

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu video asistan hakem sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Türk futbolunun önemli isimlerinin bir araya geldiği Futbolun Zirvesi panelinde video asistan hakem konusunda da bilgiler verildi.
 

Video hakem Türkiye'de uygulanacak mı?


İhlas Haber Ajansı'na özel röportaj veren MHK Başkanı Yusuf Namoğlu video asistan hakem sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Namoğlu, “Burada yapılan toplantılar futbol adına çok olumlu gelişmeler sağlıyor. Bu zirvenin uluslararası ayağı da var. Uluslararası düzeyde olan gerek kulüp yöneticileri, gerekse de idareciler paneller yapacak ve panellerden çıkacak olan neticeler Türk Futbolu'na katkılarda bulunacaktır. Onları da hayata geçirebilirsek, Türk Futbolu'na hizmet etmiş oluruz. Video asistan hakemlikle ilgili çalışma yapılacak. Hakemlikle ilgili olarak geçen hafta eğitim çalışmalarına başladık, bunu devam ettireceğiz. Gelecek sene için var gücümüzle çalışma içerisinde olacağız. Video asistan hakeme başlama kararını FIFA verecek. Bizim üzerimize düşen var gücümüzle bu çalışmaları yapmak olacaktır” ifadelerini kullandı.
YABANCI HAKEMLER VURGUSU

“Hakem hatası vardır ancak Almanya, İtalya, İspanya hakemlikte ve futbolda çok iyilerdir. Bu ülkeler video asistan hakemliği bu sene uygulamaya koyuyorlar. Onlar da hakem kötü olduğu için mi bunu yapıyorlar? Hayır, hakem insandır ve hata yapabilir. Bu hatayı minimize etmek için teknolojiden yararlanıyorlar. Yine bir hakem karar veriyor. Video asistan hakem, bir hakemdir. O diğer hakeme aktarmış olacak ve o da kararı vererek sahada yapılmış olan hatayı minimize edecek. Böylece futbolun adaletini sağlamış olacaklar. Bana göre olumlu bir durumdur. Dünya futboluna da katkıda bulunacaktır. 2018 Dünya Kupası'nda uygulamaya geçecektir. FIFA Başkanı Infantino bunun üzerinde ısrarla durmaktadır. Dolayısıyla da bu uygulamaya geçince de ceza sahasında olan hatalar azalmış olacaktır”
 

Video hakem nedir?


Video hakem sisteminin sınırlarını belirten Namoğlu, “Video asistan hakem, penaltı kararına, gol kararına, ihraca ve yanlış ihraca karışabilir. Karar orta hakeme ait ama video hakem eğer top çizgiyi geçti derse, o zaman orta hakem de onun kararına riayet etmiş olur. Adaleti de beraber sağlamış olurlar” sözlerini sarf etti.

Türk hakemlerine yönelik eleştirilere cevap veren Yusuf Namoğlu, “Hakemlerin gelişimi için her türlü şey yapılıyor, eğitim de yapılıyor. Çok iyi şekilde gidiyor her şey” ifadelerini kullandı.

FutbolArena akşam haberleri (25 Mayıs 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.