comScore

Galatasaray Galatasaray

Ümit Karan'dan samimi açıklamalar

10 Şubat 2014, Pazartesi 17:41

Ümit Karan aile yaşantısından, futbolculuk dönemine, Galatasaray'ın mevcut durumundan gelecek planlarına kadar bir çok konuda özel açıklamalarda bulundu.

-Futbolu erken bıraktığınız söyleniyor, buna katılır mısınız?
 
Güzel bir yaşta bıraktığımı düşünüyorum. 35 yaşında bıraktım. Bana göre güzel bir zamanda. Bir yaştan sonra fazla mücadele etmeye gerek yok.
 
-Birçok eski futbolcu yorumculuğa geçti. Siz de yeni yeni yorum yapmaya başladınız. Bu kalıcı olacak mı?
 
Tabi futbolun içinde olmamız lazım her zaman. Futbolla yetiştik. Yorum olabilir, gazetede zaten yazarlık da yapıyorum. O yüzden her zaman futbolun içinde olmak bizim için güzel.
 
Düşmanımın bile başına gelsin istemem
 
-Şike davasının yeniden görülmesi gündemde. O zaman seninle ilgili haksızlığa uğradığına dair çok yorum yapılmıştı. Bir şey söylemek ister misiniz?
 
Şike davasının yeniden görüleceğini zannetmiyorum ama Türkiye'deki  bu hukuka inandığımı söyleyemem veoynamadığım bir maçtan ceza verdiler bana. Daha da ağrıma gitti. O yüzden bu konuda daha fazlada yorum yapmak istemiyorum. Allah'a havale ediyorum.
 
-Galatasaray'da birçok tarihi maçta oynadın. En unutulmaz maç hangisiydi?
 
Bir sürü maç var. Hangisinden başlasam? Barcelona maçı olsun.. Tabi ki Galatasaray'da en önemli maçlar Fenerbahçe maçlarıdır. Ali Sami Yen'de 2-1 Fenerbahçe'yi (2008) yendiğimiz kupa maçında 90+4 ‘de attığım bir gol var örneğin o maçı hiç unutamam. 2-0'lık Fenerbahçe maçımız var Ali Sami Yen'de o maçı da hayatım boyunca unutamam. Şampiyonlar Ligi maçları, Fenerbahçe, derbiler..
 
-Galatasaray'da ciddi başarılar elde ettin, en çok gol atan oyunculardan biri olmana rağmen milli takıma fazla çağrılmadın. Haksızlık edildiğini düşünüyor musun?
 
Düşünüyorum. Bana hakkımı verdiklerini söyleyemem.
 
-Sizce neden?
 
Vallahi o zaman ki hocalar kimse onlara sormak lazım.Ters bir oyuncuydum ben.  Sonuçta milli takım. Yani milli takıma gelen her oyuncunu hazır olduğunu düşünürüm ama ya beni sevmiyorlardı ya beni oynatmıyorlardı bu kadar basit. 
 
-Agresif olduğunuz için mi sevilmiyordun?
 
Hayır. Yalakalık yapmıyordum belki ondandır…
 
Ben maç oyuncusuydum
 
-Futbolculuk döneminde zaman zaman idman yapmayı sevmediğiniz söylenirdi ama maçlarda en çok koşan siz olurdunuz. Bunu nasıl başarırdınız?
 
Bazı oyuncular var antremanlarda çok iyi oynarlar, çok çalışırlar ama maçta oynayamazlar. Bir de bizim gibiler var. Maç oyuncusu olanlar. Biz maç oyuncusuyuz. Onlar da antrenman oyuncusu.
 
-Galatasaray'da birçok teknik adamla çalıştınız? En çok hangisini kendinize yakın hissettiniz?
 
Lucescu ile Gerets
 
-Neden?
 
Lucescu oyunu benim üzerime kurdu.İlk sezonumdu. Zaten Galatasaray'a gitme sebeplerimden biriydi. Oyun sistemini bana uydurdu.Bana çok destek veriyordu.Gerets'le de en iyi dönemimi oynadım. 


-Bu sene Galatasaray'ın şampiyon olma şansı var mı? 
 
Var tabi ki. Fenerbahçe'nin  kadrosunda büyük eksiklikler oldu. Şimdi Galatasaray  farkı 4 puana indirdi. Dolayısıyla yakalama şansı var, kadrosu çok geniş çünkü. Fenerbahçe'nin devre arası transfer yapmaması kendisine zarar vermesiydi.  Yani sıkıntılı. 4-5 hafta forvetsiz oynayacak.
 
-Sabri çok eleştiriliyor. Sen ne düşünüyorsun?
 
Bence Türkiye'de ki en rahat futbolcu şu an. Şu an topu auta vursa alkışlanıyor. Sabri ne yapsa herkes her şeye gülüyor artık.  Eleştirilse ne olur, eleştirilmese ne olur! Şu an Türkiye'nin en rahat futbolcusu artık onun yaptıkları sevilmiş durumda. Kasımpaşa maçına gidiyorsun topu auta vuruyor, gülüyor seyirci.
 
-Türkiye'de en beğendiğin futbolcu kim?
 
Türk olarak en iyi futbolcu Arda.
 
Florya'da herhalde petrol çıkmış!
 
-Takıma herhangi bir takviye gerekiyor mu?
 
Daha ne yapacaklar, bir beni almadılar.. Petrol çıkmış herhalde Florya'da bilmiyorum…
 
-Başkan olsaydın Mancini ile uzun yıllar çalışır mıydın?
 
Mancini'yi yakından tanımıyorum ama tarzı olarak bana uygun mu olurdu…? Ben daha hareketli hocayı seviyorum. Mancini sakin… Antrenmanlarda nasıl çalıştırıyor, bilmiyorum, yakından izlemek lazım. Bizim başkan futbolla ilgili bilgisi olmadığı için daha çok ticari.
 
Tarık Çamdal büyük takımlarda oynar

-Tarık Çamdal'ı Eskişehirspor'a siz aldırmıştınız. Büyük takımlarda başarılı olabilir mi?
 
Bence olur, ben onu keşfettiğimde hakikatten o gözle almıştım. Büyük takıma transfer olacak gözüyle baktım. Ben bu çocuğu aldığımda herkes bana bu çocuk kim neyin nesi, niye para veriyorsun dediler…Şimdi bir teşekkür bile etmediler. İlk ben aldığımda ilk başta çocuğu oynatmadılar.. Bence büyük takımlarda oynar.
 
-Oğlunuzun futbola merakı var mı? Futbolcu olmasını ister misiniz?
 
Var, ama futbolcu olur mu onu bilemiyorum. İster misin?  İsterim.
 
-Herhangi bir yerde oynuyor mu?
 
Okulda, sokakta …
 
-Eşiniz, oğlunuz da mı Galatasaray'ı tutuyor?
 
Benim oğlum en fanatik Galatasaraylı…Eşim de Galatasaraylı. Belki de benden sonra Galatasaraylı oldu, onu bilemem.
 
-Oyunculuk eğitimi alıyorsunuz. Bununla ilgili bir proje, teklif var mı?
 
İşletmelerim var, çok yoğun . Projeler geldi ama çok zamanımı alacak projelerdi. Benim tarzıma, bana yakın bir şey, kafama uygun henüz bir proje de gelmedi. Zaten bu işi keyif için yapacağım, meslek olarak değil.
 
Röportaj : Duygu İlbasmış

FutbolArena akşam haberleri turu (20 Haziran 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.