comScore

UEFA'nın TFF'ye müdahalesi için tarih verdi..

07 Şubat 2014, Cuma 03:09

TFF'nin eski hukukçu yöneticisi Yunus Egemenoğlu, "UEFA, TFF'nin kararlarına müdahale etmek için kişilere de verilecek cezaları bekledi" dedi.

FutbolArena Özel | Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verine cezaların ardından aylardır 'UEFA'nın kararlar çelişkili olması nedeniyle TFF'ye müdahale edeceği' konuşuluyor ama bu şu ana kadar gerçekleşmedi. 
 
Konu hakkında Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, "UEFA'dan bir yazı gelirse içeriğine göre federasyon yönetim kurulumuz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır" dedi.
 
Uzun süredir tartışılan konu hakkında aslında ilk iddiayı ortaya atanlardan biri TFF'nin eski hukukçu yöneticisi Yunus Egemenoğlu olmuştu. 
 
NE DEMİŞTİ?
13 Haziran 2013 tarihinde Egemenoğlu, "UEFA Disiplin Komitesi ceza verirken, TFF akladı. Futbolun iki tane bölümünün aynı olayla farklı karar vermesi halinde yüzde yüz bir yazı gelecek. UEFA kararıyla ters düşmeyecek, gerekli yargılamanın yapılıp kararın düzeltilmesini, eğer düzeltilmezse ülkeyle ilgili uluslararası müsabakalardan menle ilgili şunların şunların yapılacağı gibi bir ihtar gelir" diyerek "UEFA, TFF'ye müdahale edecek" iddiasında bulunmuştu.
 
UEFA kararları sonrası CAS, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın cezasını onadı, Yargıtay Türkiye'de 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararlara ilişkin yargılamasını yapıp, kimi cezaları onadı kimi kararlarıysa bozdu. Ancak bu tartışma devam ediyor...
 
UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu'na şike kararları için müdahale edecek mi?
 
Haziran 2013'te "UEFA, TFF'ye müdahale eder" diyen Yunus Egemenoğlu'na bu iddiasının arkasında olup olmadığını sorduk...
 
Egemenoğlu, "Evet" dedi.
 
KİŞİLERE CEZALARIN ARDINDAN...
Yunus Egemenoğlu'na göre bu sürecin geçikme nedenleri var. Ayrıca yeni bir iddia ortaya attı. "UEFA müdahale için Türkiye'de ligin bitmesini bekliyor olabilir."

İşte Egemenoğlu'nu sözleri! 
"UEFA, kişilerle ilgili olarak Yargıtay'ın cezaları onamasının arından nihai kararını verecektir. Aslında UEFA'nın kişilerle ilgili olarak Yargıtay'ın kararını beklemek gibi zorunluluğu yok ama belli ki bekledi. UEFA çelişen kararlar nedeniyle TFF'ye müdahale edecektir. Kişilerle ilgili kararın ardından bu süreç hızlanır ama bunu sezon sonuna da bırakabilir. Çünkü turnuva devam ederken büyük bir krize daha yol açmamak için böyle bir yol izleyebilir."

Haber: Aydın Cingöz

FutbolArena haber turu (23 Haziran 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.