comScore

FutbolArena TV

Sergen Yalçın: "Fikstür avantajı kağıt üzerinde"

03 Nisan 2018, Salı 17:41

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, yaptığı açıklamalarda ilk hedeflerinin düşme hattının altında olduklarını, öncelikle üst sıradaki takımları yakalamak istediklerini belirtti.

‘1 PUAN KÖTÜ DEĞİL'

Öncelikle Konyaspor'un Osmanlıspor ile oynadığı maça değinen Yalçın, “Oynadığımız her müsabakaya kazanmak için çıkıyoruz. Hiç kimse beraberlik için sahaya çıkmaz. Osmanlıspor maçı stratejik olarak çok önemli bir müsabakaydı. Kazanmak isterdik fakat kaybetmek de çok büyük sıkıntıya sokardı. Psikolojik açıdan zor bir müsabaka oynadık. Oyuncularımız da bunun farkındaydı. Biraz oyun mantalitemiz kazanamıyorsak kaybetmeyeceğiz şeklindeydi. Fakat oyununun tamamında önde olan taraf bizdik. Net pozisyonları bulan da bizdik. Maçı kazanabilirdik. Fakat dediğim gibi, direk rakibimizle oynuyoruz. 1 puan kötü değil. Sonuçlar istediğimiz gibi giderse bu 1 puanın faydasını sezon sonunda göreceğiz” dedi.

‘DÜŞME HATTININ ALTINDAYIZ'

Düşme potasının altında olduklarını sözlerine ekleyen Sergen Yalçın, ilk olarak üst taraftaki takımları yakalamak istediklerini belirterek, “Bu hafta oynayacağımız Sivasspor maçı çok önemli. Bu maçı kazanmak zorundayız ve kazanmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İçerde oynadığımız maçları kazanmaktan başka çaremiz yok. Dışarıdan alınan 1 puan kötü değil ancak bu içerdeki 3 puan ile anlam kazanır. O nedenle dışarıda kazanmak zorundaydık cümlesi pek doğru değil. Kazanmayı deneyip başaramıyorsak kaybetmeyeceğiz. Kaybetseydik 6 puanlık bir fark olacaktı arada. O saatten sonra o farkın kapanması pek mümkün olmazdı. O yüzden puan farkı istediğimiz seviyede. Sonuçlar istediğimiz gibi giderse, puan farkını kapatabilecek pozisyondayız. Çok zor bir periyot yaşıyoruz. Sıkıntılı dönem yaşamaya devam edeceğiz. Göreve başladığımızda da söyledim. Kayserispor maçı da bir final maçıydı. Oradan aldığımız bir galibiyetle nefes aldık. Şimdi Sivasspor maçı ile taçlandırmak istiyoruz. Biz küme düşme grubunda bir takım değiliz. Biz küme düşme hattının altında bir takımız. Önce bunu anlaması gerekiyor herkesin. Biz önce o grubu yakalamak istiyoruz. O grubu yakalarsak onlarla mücadele etme şansı daha yüksek olacak. Dediğim gibi ilk hedefimiz üst grubu yakalamaktı. Şimdi o grubu yakalama şansı elimize geldi. Eğer bu hafta o grubu yakalarsak ondan sonra da o gruptan çıkmak için bir mücadele vereceğiz. İki etaplı düşünüyoruz. Geldiğimizde o grubun altındaydık. Önce yakalayıp sonra da üste çıkacağız inşallah. Bütün konsantrasyonumuz bunun üzerine. Bütün günümüzü, bütün haftamızı bunları düşünerek ve planlayarak geçiriyoruz. Önümüzdeki süreç her şeyi gösterecek. Tabi kolay değil. Oyuncularımız için de kolay değil. Seviyesi yüksek ve stresli maçlar oynuyoruz. Atlatacağız inşallah. Taraftarımızla, yönetimimizle birlikte hareket edersek inşallah atlatırız diye düşünüyoruz. Bu haftaki maçta taraftarımıza çok ihtiyacımız var. Sivasspor maçında bütün Konya'yı stadyumda görmek istiyoruz. Bundan sonra takımın onlara çok ihtiyacı olacak. Özellikle içerde oynanan müsabakalarda” ifadelerini kullandı.

‘MAÇLAR SAHADA KAZANILIR'

Son olarak fikstür avantajının sadece kağıt üzerinde olduğuna değinen Yalçın, “Fikstür avantajımız görünüyor. Ancak bu kağıt üzerinde sadece. Maçlar sahada kazanılıyor. Sahada kazanmazsanız fikstür avantajının hiçbir avantajı olmaz. Bizim ilk hedefimiz önümüzdeki maçı kazanmak. Bunu kazanırsak ancak o zaman fikstür avantajının bir anlamı olur. Futbolcularımızla iyi hazırlanıyoruz maçlara, iyi konsantre oluyoruz. Kendimizi, rakibimizi analiz ediyoruz. Ne yapmalıyız, nasıl hazırlanmalıyız ve nasıl oynamalıyız. Hepsinin planlamasını yapıyoruz. Ama kolay değil. Hele bu zorluk seviyesinde, bu kadar stresli maçları ardı ardına oynamak hiç kolay değil. Osmanlı maçı oyun anlamında zor olduğu gibi psikolojik anlamda ağırdı. Mağlubiyet çok geriye atardı. Öyle bir senaryoda mevcut durumdan en az iki kat performans göstermemiz gerekirdi. Şimdi daha planlı programlı gitme imkanımız var. Sivas maçı çok değerli. Bu sefer tek hedefimiz oynayacağımız müsabakayı kazanmak. Bu maçı alırsak bundan sonra maç maç gidip gereken noktaya ulaşacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Atiker Konyaspor Videoları