comScore

Metin Türkmez: 'Türkiye'de ülkücü antrenör var mı?'

30 Kasım 2016, Çarşamba 14:32
Metin Türkmez: 'Türkiye'de ülkücü antrenör var mı?'

“Türk futbolu için çalışıyorlar, hepsi dürüst, hepsi temiz... İyi de be kardeşim o zaman bu futbolumuz niye bu denli küçük, ülkücünün para ile pul ile ne işi olabilir?”

FutbolArena - Aydınlık Yazarı Metin Tükenmez, bugünkü yazısında oldukça dikkat çeken bir soru ortaya attı. “Türkiye'de ülkücü antrenör var mı?”

“Kendini çok öne çıkarmadan işinin hakkını vermeye çalışan insanlara ‘idealist' dendiğini bilirsiniz. Ancak idealizm özünde bir felsefi akımdır ki tüm varlığı düşünceye indirger. Yaşamsal pratiğimizde idealizmin sözcük anlamı ülkücülüktür” diyerek idealizm tanımını açan Metin Tükenmez, idealizm açılımını biraz daha genişletti ve yazısında “ ülkücülük hiçbir maddi ve tinsel bir karşılık beklemeden kendini vatanına, ulusuna adayan kişidir” diyerek Atatürk'ü örnek gösterdi.

PARAYLA PULLA NE İŞLERİ VAR?

Bu tanımdan yola çıkan Metin Tükenmez, Türkiye'deki antrenörler “maddi ve tinsel bir karşılık beklemeden kendini vatanına, ulusuna adayan kişiler mi? “ sorusuna geldi. Yabancı oyuncu fazlalığına dikkat çeken Tükenmez, şöyle devam etti:

“Yöneticiler zaten ne futbolu bilir ne de futbolu yönetmeyi. Türkiye'de idealist ya da ‘ülkücü' antrenörler olsaydı, futbolumuz bu hale gelir miydi? Bu durumda denebilir ki çoğunluğunun amacı cebini doldurmak. Sorsanız hepsi idealist, hepsi Türk futbolu için çalışıyorlar, hepsi dürüst, hepsi temiz... İyi de be kardeşim o zaman bu futbolumuz niye bu denli küçük, ülkücünün para ile pul ile ne işi olabilir?”

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.