comScore

Galatasaray Galatasaray

Josue nasıl bir futbolcu?

21 Ağustos 2016, Pazar 19:02
Josue nasıl bir futbolcu?

Galatasaray'ın yeni transferi Josue, nasıl bir futbolcu? Yazarımız Sinan Yılmaz istatistikler üzerinden değerlendiriyor.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de daha önce 1.5 sezon Bursaspor forması giyen Josue, bir yıllığına Galatasaray'a kiralandı. Peki, Josue nasıl bir futbolcu? Yazarımız Sinan Yılmaz yorumluyor... 

JOSUE'NİN DRİPLİNGİ YOK...
Geçen sezon Süper Lig'de ağırlıklı olarak 10 numara pozisyonunda görev yapan 22 oyuncu forma giydi. Bunların arasında en az dripling deneyen 4. isim Josue idi. 9 kez dripling deneyen Josue sadece 3 kez başarılı olabildi ve 22 on numara arasında en başarısız dripling yapan isimdi. PASÖR JOSUE 

Josue 22 oyuncu arasında Wesley Sneijder'den sonra 90 dakika başına en çok pas yapan oyuncuydu. Sneijder ortalama 65.9 pas yaparken, Josue 60.6 pasla 2. sıradaydı. 

JOSUE'NİN UZUN PASLARI

%83'lük kısa pas isabet oranına sahip olan Josue bu alanda ortalama sırada. 

Ancak 90 dakika başına ortalama 7.2 uzun pas deneyen oyuncu, 22 on numara arasında en çok uzun pas deneyen isimdi ve isabet oranınında da %64 ile en isabetli uzun top atan 4. isimdi. 

Bu demek oluyor ki Josue'den sıkça uzun ve isabetli paslar görebileceğiz... Ancak bu topları sadece sol ayağı ile atabildiğini de söylemek lazım. 

EN İYİ ORTA YAPAN 2. OYUNCU JOSUE 

Süper Lig'de geçtiğimiz sezon kaleciler hariç toplam 346 futbolcu forma giyerken en isabetli orta kesen 2. oyuncu Josue oldu. 

Josue %38'lik orta isabet oranına sahip ki bu aslında sol ayağıyla attığı isabetli uzun topların da bir yansıması. Yani aslında Josue orta kesmiyor, pas atıyor... 
Geçen sezon toplamda 2 asist yapan oyuncu bunların 2'sini de orta ile yaptı. Birinde hareketli topta orta kesmiş, öbüründe serbest vuruştan orta kesmişti.
Geçen sezon Süper Lig'de en isabetli orta kesen 10 oyuncu...EN ETKİLİ KORNER KULLANAN 2. OYUNCU 

Josue geçen sezonun ilk yarısında 17 korner kullanmış ve bunların 10'u isabetli olmuş. Portekizli oyuncunun kornerlerinin %29.41'i şuta dönüşmüş ve bu alanda Akhisar Belediyespor'lu Sami'den sonra 2. sırada yer alıyor.EN ÇOK ŞUT PASI VEREN 3. 10 NUMARA

Josue 90 dakika başına 2.49 şut pası vermiş ve en çok şut pası veren 3. 10 numara olmuş. Josue bu alanda hem duran toplardaki etkinliği hem de hareketli oyunda attığı paslar ve yaptığı ortalar ile üst sıralarda yer almış. ŞUTU AZ, HAVA TOPU YOK 

Josue Sneijder'le birlikte en az hava topuna çıkan on numaralardan biri olurken toplamda 21 şut çekmiş. Bunlardan 10'u isabetsiz olup, 6'sı bloklanmış ve 5'inde isabet bulmuş. 

Josue şutlarının 3'ünü ceza sahası içinden, 18'ini ise dışından vurmuş ve gol atamamış. Şutlarının ceza alanı dışında atılma oranı en yüksek isimlerden biri ve bu durum aslında onun rakip kaleye sokulmak konusunda yaşadığı zaafı da gösteriyor. 

TOP KAPMA VE ÇALIŞKANLIK DÜŞÜK 

Maç başına ortalama 1.52 top kapan Josue, maç başına ortalama 5.7 defansif aksiyona giriyor ve bu alanlarda ligin en az görünen oyuncularından biri. 

Not: Bana göre Josue, sağ ayağını kullanamaması ve dripling yapamaması dolayısıyla kolay marke edilebilen bir oyuncu. Sol ayağını kapattığınızda sıkça kilitlendiğini görebiliyorsunuz. Ancak boş kaldığında sol ayağı ile harika toplar atabildiği ve uzun toplar ile ortalarını çok iyi kullanabildiğini görüyorsunuz. 

Fiziksel olarak güçlenir, hızlanır ve bu kadar kolay marke edilme sorununu çözerse çok daha etkili bir oyuncu olabilir. Ayrıca Galatasaray'da daha çalışkan olmak zorunda.

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.