comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'ın transferi Mariano'nun La Liga istatistikleri

15 Temmuz 2017, Cumartesi 19:41
Galatasaray'ın transferi Mariano'nun La Liga istatistikleri

Galatasaray'ın yeni transferi Mariano'nun La Liga istatistiklerini inceledik.

FutbolArena Analiz - Galatasaray transfer haberleri devam ediyor. Yeni sezonda çok sayıda futbolcu gönderip çok sayıda transfer yapması beklenen Galatasaray'da 4. transfer Sevilla'dan Mariano oldu. Peki Mariano'nun La Liga performansı nasıldı gelin birlikte bakalım...


La Liga'da Mariano'nun performansı nasıldı?


La Liga'da geçen sezon en az 10 maça çıkmış 28 tane sağ bek var. Mariano da bunlardan biri. 90 dakika başına en çok top çalanlar listesinde ortalama 2.4 top çalma ile Mariano 16. sırada. 90 dakika başına top kapma hamlesi ise 3.8 ve bu alanda 8. sırada. 

Pas kesmede ise 1.3 kez ile 23. sırada yer alıyor. 90 dakika başına 0.8 faul yaparken, 0.7 kez de faula maruz kalıyor. Bu istatistikten Mariano'nun temiz bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz.
Mariano toplam 8 sarı kart görürken hiç kırmızı kart görmedi. Top kampa hamlesi, top kapma oranı ve kart istatistiği ele alındığında Mariano'nun sert ama top kapmada çok başarılı olmadığını gösteriyor. Tabi bu istatistik La Liga'dan çok daha düşük seviye bir lig olan Süper Lig'de değişebilir.
Mariano 28 kez ceza alanı içinden top uzaklaştırdı ve bu alanda da 21. sırada yer alıyor. 

4 kez şut bloklarken, 13 kez orta blokladı ve orta bloklama konusunda 6. sıradaydı. Mariano'nun çabuk bir oyuncu olması rakip kanatların ortalarını bloke etme başarısını gösteriyor. Pas bloke konusunda da 21 pas kesme ile 2. sırada yer alıyor. 

Mariano'nun savunma istatistiklerinde fiziksel olarak ortalama, mental olarak ise daha iyi olduğu görülüyor. Lig genelinde ise bu konuda ne iyi ne kötü seviyede.

Hava toplarında etkisiz sadece 23 kez hava topuna çıkmış bu alanda sondan 5. Bu kafa toplarının 10'unu kazanırken 13'ünü kaybetmiş.


Mariano'nun La Liga'da hücum istatistikleri


Mariano toplam 6 şut çekti. Bu konuda 21. sırada yani gerilerde zaten golü de yok. Bunların 2'si ceza sahası dışı 4'ü de ceza sahası içindendi. Şutların tamamı açık oyunda. 3'ü isabetli, biri bloke edilmiş, ikisi de isabetsiz olmuş. İlginç olan ise bu şutların 2'sini sağ, 4'ünü sol ayağı ile vurmuş olması... Bu Mariano'nun zayıf ayağını kullanabildiği konusunda pozitif bir işaret.

38 dripling denemesiyle en çok dripling deneyen 12. sağ bek. bunların 24'ünde başarılı olmuş ve 8. sırada. Yani dripling denediğinde genelde başarılı oluyor ama çok sık da denemiyor. 

Kötü özelliklerinden biri top kontrol hatası. 35 kez top kontrol hatası yapmış ve bu kötü istatistikte 2. olmuş. Ayağındaki topu ise kolay kolay kaybetmiyor. Sadece 12 kez ayağındaki topu kaybetmiş. 

Pas konusunda ise becerikli 59 isabetli uzun pas ile bu alanda 5. sırada. Daha önemlisi uzun pas denemelerinde isabet oranı diğer beklerden daha yüksek. 839 isabetli kısa pas ile bu alanda da lider ve yine isabetsiz kısa pas oranı da düşük. 

27 isabetli orta ile La Liga'nın en çok isabetli orta kesen 2. sağ beki! Buna rağmen hiç korner kullanmamış ama belki de Galatasaray'da kullanmalı. 12 frikik kullanmış ve bunların 9'unda kaleyi bulurken 3'ü isabetsiz olmuş. 

30 kilit pas ile kilit pas konusunda da 4. sırada. Bunların 2'si uzun, 28'si kısa pas ile oluşmuş. Bu 30 kilit pasın 11'i orta ile 1'i taçtan ve 18'i de açık oyunda pasla yapılmış. Bu kilit pasların 2'si asist olabilmiş. 

Öte yandan istatistik sitelerinin ölçemediği bindirme sayısı, tempo gibi konularda da Mariano'nun en iyi olduğu özellikler olarak yorumlanıyor...

İstatistikler whoscored istatistik sitesinden alınmıştır.

Galatasaray ile ilgili tüm gelişmeleri Galatasaray Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (24 Mayıs 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.