comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'ın rakibi Östersunds'un güçlü ve zayıf yönleri

19 Haziran 2017, Pazartesi 17:47
Galatasaray'ın rakibi Östersunds'un güçlü ve zayıf yönleri

Galatasaray'ın rakibi Östersunds nasıl bir takım? Östersunds'un en iyi oyuncusu ve kulübün tarihi haberimizde.

FutbolArena Analiz - Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turu etabında İsveç'in Östersunds kulübüyle eşleşti. 


Galatasaray'ın rakibi Östersunds'un tarihi


Östersunds son yıllarda İsveç futbolunda üstüne koyarak devam eden birkaç takımından biri. Önemli bir proje takımı... 2007'de İngiliz Swansea ortaklığıyla futbola özellikle idari kadro bakımından önem vermeye başlayan Östersunds, 2011'de 4.lige düşerek dibi gördükten sonra yerel şirketlerden alınan ekonomik desteklerle büyümeye başlayan Östersunds'un şu anki başarısının temelleri o dönemde atıldı.

2011 yılında 4.ligde yer aldıktan sonra 2 yıl içinde 2 lig birden yükselerek 2013'te İsveç 2.ligi olan Superettan'a yükseldiler. Burada tecrübelendikten sonra 2015'te birinci lige çıktılar ve bu sezon şu ana kadar da tarihlerinin en iyi sezonunu geçiriyorlar. 2011'de dibi gördükten sonra göreve gelen İngiliz hoca Potter ile 7.sezonunu geçiriyorlar ve sezon başı oynanan İsveç Kupası'nda da şampiyon olarak tarihinin en önemli başarısını elde ettiler.
 

Östersunds'un en iyi oyuncusu - yıldızı


1.ligde yer aldıkları son 2 sezondur da takımın iskeletini korumaları, saha içindeki uyumlarını arttırmış durumda. Takımın yıldızı olarak Ghoddos'u gösterebiliriz. Bu sezon 3 gol 3 asist ile 6 gole direkt katkısı var ve özellikle kontra ataklarda doğru alana yaptığı doğru koşularla rakip savunmaları epey yıpratıyor. Final pas ve vuruşlarında kendini geliştirdiği taktirde rahatlıkla Avrupa'ya transfer yapabilecek kalibrede bir isim.
Bu sezon başında Östersunds'un transfer olarak yaptığı en önemli ve en dikkat çeken hamle Bertilsson'du fakat o da 20'li yaşlarının başında kendisinden beklenen potansiyeli ortaya koyamayan ve bu yüzden kariyeri düşüşte olan bir oyuncuydu ki oyun disiplini yüksek olan Östersunds'ta da şu ana kadar banko isimlerden biri olamadı.
 

Galatasaray'ın rakibi Östersunds nasıl bir takım?


Galatasaray eşleşmesi için Östersunds'un, ligin en güçlü takımı olan Malmö karşısında oynadığı futbolu ele almak doğru bir çıkış noktası olacaktır. Savunma konusunda zayıf karınları, topla çıkmaya çalışırken yaptıkları bireysel hatalar. Burada baskıya karşı ayağı top yapan savunmacılara sahip olmadıklarından, kaptırdıkları toplarla kalelerinde problem yaşayabiliyorlar. Bunu sadece Malmö karşısında değil, Elfsborg gibi ligin kalburüstü hücum gücüne sahip diğer takımlarına karşı da yaşadılar ki bu noktada yedikleri gollerle canları hep yandı. Bir diğer deyişle tüm bunları birleştirirsek, üst seviye futbol için skoru aldıklarında oyunu tutma, hata yapmadan maçı tamamlama problemleri ciddi şekilde göze çarpıyor.

Oyun olarak ise ligin en iyi kontracı takımlarından biriler. Kontraya çıkarken özellikle yapılan doğru koşular, kanatlardan gelen bindirmeler sayesinde oyunu daha geniş alana yaymaları, bencil davranmadan yaptıkları top paylaşımları sayesinde pozisyona girme yüzdeleri yükseliyor. Bu noktada Sema sadece 1 gol 2 asist yapmış olsa da sistem için, bu anlattıklarımın sahaya yansıması açısından, bindirmeleri, çizgide yaptığı adam eksiltmeleri ve sürpriz şutlarıyla da takım için vazgeçilmez bir isim.

Sarı kırmızılı takımla ilgili diğer gelişmeler için Galatasaray Haberleri özel sayfamızı takip edebilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri (25 Mayıs 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.