comScore

Galatasaray Galatasaray

Eren Derdiyok nasıl bir golcü?

03 Ağustos 2016, Çarşamba 19:58
Eren Derdiyok nasıl bir golcü?

Galatasaray'ın yeni transferi Eren Derdiyok'u, yazarımız Sinan Yılmaz istatistiklerle tanıtıyor...

FutbolArena Analiz - Galatasaray, Süper Lig ekiplerinden Kasımpaşa'dan Türk asıllı İsviçreli golcü Eren Derdiyok'u transfer ediyor. Peki golcü oyuncu nasıl bir futbolcu? Yazarımız Sinan Yılmaz istatistiklerle açıklıyor... 

Geçen sezon Süper Lig'de 13 gol atan ve 5 de asist yapan Eren, bu gollerin 13'ünü de ceza sahası içinden attı. 13 golün 2'si kafayla, biri de penaltıdandı. 


Top kaybı, Dripling ve Top Kontrolü 


Geçen sezon Süper Lig'de toplam 44 santrfor forma giydi. Eren 90 dakika başına 0.9 dripling denemesi ile en az dripling deneyenlerden biriydi ve driplinglerinin %33'ünde başarılı olabildi. 
90 dakika başına 3.8 top kaybı yapan Eren bu konuda ise 44 forvet arasında 27. sıradaydı. Top kontrol konusunda ise biraz daha kötüydü ve en çok top kontrol hatası yapan 21. forvetti. Eren 90 dakika başına 2.39 top kontrol hatası yaptı. 


Pas becerisi kötü, kısa ve uzun pasları 


90 dakika başına 23.2 pas yapan Eren bu sıralamada da 27. sırada ancak bunun sebeplerinden biri Rıza Çalımbay'ın oyun anlayışının direkt toplar üzerinden olması... 

Eren paslarının sadece %3'ünü uzun kullanmış. Bu istatistik, topu alıp uzun paslarla kanatlara açmayı çok düşünmediğini gösteriyor. 

Kısa pas isabet oranı ise düşük. %67 kısa pas isabet oranı ile ligde en kötü pas isabet oranı olan forvetlerden biri. Uzun pasları ise 18 kez denemiş ve 10'u isabetli, 8'i isabetsiz olmuş. 


Şut pası ve asist olarak etkin


90 dakika başına 1.41 şut pası veren Eren, bu istatistikte forvetler arasında 8. sırada. Galatasaray oyunu Kasımpaşa'ya göre daha çok rakip kale önünde oynadığı için Eren seneye bu istatistikte büyük ihtimalle daha yukarılara tırmanacaktır. Hava topu hakimiyeti ile arkasında oynayan arkadaşlarına top indirip, şut şansı yaratabiliyor. 

5 asist yapan Eren, forvetler arasında da 90 dakika başına en çok asist yapan 6. isim. Eren 90 dakika başına 0.21 asist yapmış. Bu istatistikte de seneye daha yukarılarda olması muhtemel. 


Hava topu çok iyi, kafa şutu vasat 


Eren 128 kez ile en çok hava topu kazanan santrfor. Süper Lig'de geçen yıl oynayan tüm futbolcular içinde 346 oyuncu arasında da Bruno Alves'ten sonra 2. sırada. 

Hava toplarının %57'sini kazanmış ve 90 dakika başına 9.55 hava topuna çıkma ortalaması var. 

Kafa şutunda ise 35 kafa şutu vuran Fernandao'dan sonra 31 kez ile en çok kafa şutu çeken futbolcu. Ancak bu 31 kafa şutunda sadece 2 gol atabilmiş. Kafa şutlarını gole çevirme oranı %6'da kalmış. 

Bu açıdan onu eski Beşiktaşlı Almeida'ya benzetmek mümkün. Hava toplarını indirmek konusunda çok iyi ama etkili kafa vurmak konusunda vasat. Örneğin Rodallega ve Mario Gomez gibi oyuncular ise tam tersi. Mario Gomez de çok uzun olmasına rağmen çok az hava topu alan ancak kafa şutları çok daha etkili bir golcü. 

Eren'in bu istatistiğini sadece geçen sezon üzerinden yorumlamak hatalı olur diye İsviçre ve Bundesliga'da vurduğu kafa şutlarını izledim. Açıkçası Almeida kadar isabetsiz diyemem. Kafa şutlarını net ve sert şekilde vuruyor ama genelde topu köşelere vurmakta zorlanıyor... 


Şutları, ceza sahası içinde etkili, ceza sahası dışından etkisiz


90 dakika başına 3.37 şut atan Eren en çok şut atan 8. forvet. Eren şut pasları gibi şut sayısını da Galatasaray'da yükseltecektir. 

Şutlarının %38'i isabetli olmuş. 79 şut çekmiş 28'i isabetsiz, 2'si direkten dönmüş, 30'u isabetli olmuş ve 20'si de bloklanmış. 

En çok ceza sahası içi şut çekenlerde ise 7. sırada. 90 dakika başına 2.64 ceza sahası içi şutu var. 13 golün tamamı ceza alanı içinden. 

Ceza sahası dışından ise 17 şut çekmiş ancak gol atamamış. 


Top kapma, Çalışkanlık ve Faullü Oyun 


Eren 90 dakika başına 0.6 ortalama ile en az top kapan forvetlerden. Aynı zamanda 0.17 ile en az pas kesen (interception) forvetlerden de biri. (Sondan 7. sırada)

Buna karşın defansif frekansı, çalışkanlığı düşük değil. Tüm defansif aksiyonları hesaba kattığımızda (Top çalmak için yapılan hamle + pas arası + uzaklaştırma + hava topu + pas,şut ve orta bloke + faul) Eren'in 90 dakika başına 14.3 ile en çok defansif müdahale yapan 8. forvet olduğunu görüyoruz. Yani çalışkan bir forvet olduğunu söyleyebiliriz. 

Faul yapma frekansı ise düşük. Ortalama 6.8 hamlesinde bir faul yapıyor ve bu açıdan tedbirli forvetlerden biri. Pres yapmaya koşup sık faul yapan Burak Yılmaz gibi değil. Defansif hamleleri daha sakin ve bilinçli...

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.