comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Rasim Kara: "Beşiktaş arayı açıp şampiyon olacaktır"

20 Mart 2017, Pazartesi 18:13
Rasim Kara: "Beşiktaş arayı açıp şampiyon olacaktır"

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörlüğü Bölgeler Sorumlusu Rasim Kara önemli mesajlar verdi.

FutbolArena - Beşiktaş'ın eski Teknik Direktörü Rasim Kara, Futbolun Zirvesi panelinde Süper Lig'deki son durumu değerlendirdi.
 

Beşiktaş şampiyon olacak mı?


İhlas Haber Ajansı'na özel röportaj veren Rasim Kara, “Beşiktaş arayı açıp şampiyon olacaktır” iddiasında bulundu.

Aynı zamanda A Milli Takım'ın eski kalecilerinden olan Rasim Kara, “Beşiktaş'ı özellikle 2 senedir çok iyi buluyorum, hatta birkaç senedir planlı gidiyorlar. Şenol hoca gibi aklı başında bir isim var takımın başında. Yönetim de iyi çalışıyor. Stadın bitmiş olması, takımın iyi olması ve tribünlerin dolması artı olarak takıma yansıyor. Olympiakos'a karşı takım 10 kişi kalmasına karşın seyirciler inanılmaz bir destek verdi ve futbolcular da farklı bir şekilde maçı kazandılar. Vodafone Arena çok önemli Beşiktaş için. Başakşehir ile arada 2 puan fark var ama benim tahminim Beşiktaş biraz daha arayı açarak şampiyon olabilir. Ayrıca Avrupa'da da çok iyi gidiyor. Galatasaray'ın Fatih Hoca'yla yaşadığı Avrupa Şampiyonluğu'nu inşallah tekrar edecektir diye umuyorum. Lyon'u geçtiği takdirde finale yükselecektir diye düşünüyorum. Finalde de zaten yüzde 50 her şey. Beşiktaş iyi yolda. Gönlüm diğer takımların da iyi olmasını istiyor. Bundan sonraki dönemde Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir, Bursaspor gibi artık yukarıyı zorlayacak, daha fazla rekabet ortamı yaratacak takım olursa, Türk Futbolu kazanır” diye konuştu.
 

Rasim Kara'dan A Milli Takım ve altyapı açıklaması


Milli takım için altyapıya önem verilmesi gerektiğini dile getiren Rasim Kara, Federasyon'da bulunduğum konum olarak, kulüplerin altyapısıyla ilgili olarak çalışmalar yapıyoruz ama hiç iç açıcı değil. Yabancı oyuncunun 14 tane olması ya da serbest olması problem değil. Avrupa'da bütün takımlar serbest yabancı oyuncu oynatabiliyorlar. Biz de yabancı oyuncuya kriter getirebiliriz. Ama bizim kendi oyuncumuzu yetiştirecek bir duruma gelmemiz gerekiyor. Çok iyi bir nesil var. 13 yaşından itibaren oyuncu seçiyoruz Milli Takım'a. Messi gibi Ronaldo gibi yetenekler var aralarında. Ama gelişimini sağlamak için kulüplerinde iyi eğitim görmesi lazım. Mesela Ajax'ın altyapıda 13 tane, Chelsea'nin 24 tane sahası var” ifadelerini kullandı.
Sözlerinin devamında, “4 buçukta çocuklar okuldan geliyor ve 1 sahada yığılma oluyor. Hepsine ayrı ayrı antrenman ayırsan, gece 1 buçuk 2'de antrenman bitecek. Böyle olunca ne teknik olarak ne taktik olarak futbolcunun güçlenmesi mümkün değil. Bu yüzden kulüpler her sene 1 transfer az yapsınlar ve bu parayı altyapı için tesise ayırsınlar, fabrikayı kurup üretime başlasınlar. Tabii kulüpler bunu yapar mı, bütün mesele burada. Yapmak zorundalar. Altınordu gibi üreterek yarışma zamanı geldi. Başka çaresi yok. İleride federasyon da yaptırımlarını kullanabilir. UEFA da yakın zaman da bu konuyla ilgili olarak bazı konuları zorunlu hale getiriyor. İnşallah o günleri de göreceğiz” yorumunda bulundu.

FutbolArena akşam haberleri (23 Nisan 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.