comScore

Alessandro Diamanti Çin'e gidiyor!

07 Şubat 2014, Cuma 03:21

Ocak ayında Çin'e transferi sekteye uğrayan Alessandro Diamanti, Guangzhou Evergrande takımına gidiyor. Kulüpler 8.5 milyon Euro'luk bonservis ücretinde el sıkıştı.

FutbolArena - İtalya Serie A'da Bologna takımının yıldız ismi Alessandro Diamanti, Çin'in Guangzhou Evergrande takımıyla anlaştı. Sky Italia'nın haberine göre, Çin kulübü Diamanti için 8.5 milyon Euro bonservis bedeli verecek.
 
Diamanti'nin transferinde takımın İtalyan hocası Marcelo Lippi'nin büyük rol oynadığı ve pazarlıkları sıklaştıran Guangzhou kulübünün Bologna'yı ikna ettiği ifade edildi.
 
Ocak ayında Guangzhou Evergrande'den gelen teklifi reddeden İtalyan temsilcisi, Asya kulübünün fiyat yükseltmesiyle yelkenleri suya indirdi.
 
Çin'de ara transfer sezonu 28 Şubat Cuma günü sonlanacak.

Yorum: Alessandro Diamanti kuşkusuz Bologna'nın her şeyi konumunda bulunan bir oyuncu. 2007 yılında doğduğu şehrin takımı Prato'dan Livorno'ya olan transferi itibariyle takip ettiğim yetenekli hücumcu, Livorno'ya hatrı sayılır bir miktar kazandırıp Premier Lig'in yolunu tutmuştu. Sezonlar genelinde istatistiklerine bakıldığında harika işler çıkarmasına rağmen İngiltere'nin temposu ona uygun değildi ve kısa maceranın ardından geri döndü. Tekrar başlayan İtalya serüveninde ise Diamanti, hem Brescia'nın hem de Bologna'nın kilit oyunucusu durumunda olmaya devam etti...
MARCELO LIPPI FAKTÖRÜ...

Bildiğiniz gibi Çin kulübü Guangzhou Evergrande'yi İtalyan teknik adam Marcelo Lippi çalıştırıyor. Yaklaşık 1 yıldır da Diamanti'yi transfer listesinde bulunduruyordu. İki kulüp arasındaki transfer görüşmeleri bir süredir devam ediyordu ancak Bologna Yönetimi, daha çok taraftarın tepkisinden çekindiği için oyuncuyu satmaya yanaşmadı. Fakat Lippi ve Guangzhou Kulübü'nün ısrarlı çabası sonuç verdi ve İtalya'da yer alan ilk haberlere göre iki kulüp 8.5 milyon euroluk bonservis bedeline anlaştı.

YAŞ 30, BONSERVİS 8.5 MİLYON EURO

Son sezonlarda sıradanlaşan kadrosuyla performans anlamında da düşüşe geçen Bologna için Diamanti'nin sadece skora olan katkısıyla değil, hırsı ve mücadeleci yapısı da göz önünde bulundurulduğunda takım ne denli büyük bir kayıp olacağı tartışılmaz. Fakat başka bir pencereden bakmak gerekirse; belki 1 veya 2 sezon daha verimli olabilecek 30 yaşındaki oyuncudan böylesine güzel bir ücreti kasaya koymak, bu transferin iki tarafı da mutlu eden bir hamle olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Olcay Şahin

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Haziran 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.